Cumhuriyet Tutukluları: Suçlu Değiliz, Savunma Yapmayacağız, Sorgulayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet çalışanları Kadri Gürsel, Musa Kart, Turhan Günay ve Ahmet Şık’ı ziyaret etti.

Cumhuriyet’in haberine göre gazeteciler 24 Temmuz’da başlayacak davanın ilk duruşmasında suçsuz oldukları için savunma yapmayacaklarını, neden tutuklu olduklarını sorgulayacaklarını söyledi.

 “Bir hukukçu olarak içerideki durumu çok iyi biliyorum. Onlarla siyasetten ziyade güncem konularla ilgili konuştuk. Onlara bu karanlık günlerinde mutlaka geçeceğini söyledim” diyen Türkmen, gazetecilerin mesajlarını aktardı:

Kadri Gürsel: Biz bardaktaki diğer damlalarız

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis [Enis Berberoğlu] beyin tutuklanmasının bardağı taşıran damla olduğunu söylemişti. Biz de bardaktaki diğer damlalarız. O bardağın dolmasına neden olan damlalardan biri de bizleriz. İstanbul’a yapılan yürüyüş ve Maltepe’deki mitingte bütün insanların ortak enerjisinin adalet olduğunu gördük. Bütün bu durumda bizimde payımızın olduğunu düşünüyorum.

“Adalet yürüyüşünden önce bu ülkeyi terk etmek isteyen, ‘bu ülkede çocuk yetiştirmem’ diyenler içinde bir ümit doğdu. Bu insanların kararlarını da yeniden gözden geçireceklerini düşünüyorum. Herkes oraya kendi isteğiyle ve gönüllü olarak geldi, bu çok değerli ve kıymetli. Bu gerçeğin Türkiye’yi yönetenler tarafından da görülmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Musa Kart: Savunma değil sorgulama yapacağız

“24 Temmuz’daki duruşmaya hazırlanıyoruz ve biz suçlu değiliz. AKP iktidarı ve hükümetin bu tutuklamalarının asıl gerekçesi bizim muhalif yapımız. Ama biz gazeteciyiz ve elbette yanlış gördüğümüz ve eksiklikleri dile getirmemiz lazım. Hükümete yapmış olduğumuz eleştirilere karşı tahammülleri olmadığı için tutukluyuz. 24 Temmuz’daki duruşmada biz suçlu olmadığımız için savunma yapmayacağız. Neden tutuklu olduğumuzu sorgulayan bir konuşmamız olacak.

Ahmet Şık: Muhalif kimliğimizden sıkıntı duymuyoruz

“Bu Adalet Yürüyüşü ile CHP çıtayı yükseltti. Bundan sonra bu çıta aşağı düşürülmemeli. Yapılacak olan yeni şeylerle bu çıtanın yükseltilmesi gerekir. Biz ülkemiz için buradayız ve muhalif kimliğimizden sıkıntı duymuyoruz. Adalet yürüyüşünün ardından Türkiye eski Türkiye değil.”

Musa Kart ve Kadir Gürsel 255 gündür, Ahmet Şık 194 gündür mahpus.

Üç isimin de aralarında olduğu 19 Cumhuriyet çalışanı,“silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve  “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiaları nedneiyle hakim karşısına çıkacak. (EA)