Dargeçir BLd. Eş başkanı Zeynep Sipçik ‘senaryo’ iddialarla bir buçuk yıldır tutuklu!

Pazar, 30 Temmuz, 2017

MARDİN- Dargeçit Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik’in iddianamesi tutuklandıktan bir buçuk yıl sonra ‘gizli tanık ifadeleri’ doğrultusunda tamamlandı.

Mardin’in Dargeçit Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipcik, 31 Mart 2016 tarihinde Midyat girişinde gözaltına alındı. 1 Nisan tarihinde ise Dargeçit Sulh Ceza Hâkimliği tarafından, “Devletin birliğini ve bütünlüğü bozma ” iddianamesiyle tutuklandı. Midyat Cezaevi’nde iki gün kaldıktan sonra Ankara Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’ne gönderilen Zeynep’in iddianamesi bir buçuk yıl sonra hazırlandı. Zeynep’in i 15 Eylül de Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme karşısına çıkması bekleniyor.

Zeynep Sipcik hakkındaki iddialara ilişkin bilgi veren Avukatı Erdal Kuzu, Zeynep’in Eşbaşkan olması nedeniyle yargılandığına dikkat çekti. Zeynep, Dargeçit’te Ekim ve Aralık tarihlerinde ‘sokağa çıkma yasağından sorumlu olma’ ve iki gizli tanığın ifadesi gerekçesiyle ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ iddiasıyla Ankara Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

‘Mahkeme onu duruşmada hazır tutmak istemedi’

Hakkında ağır cezadan toplamda 30 dosyası olan Zeynep’in iddianamesi Dargeçit Savcılığı tarafından hazırlandı. Daha sonra Midyat Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame hakkında konuşan Erdal, “ Hakkında ki iddianame Dargeçit Savcılığı tarafından hazırlandı. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi gönderildi ama Zeynep Dipçik hiçbir zaman Midyat Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmadı, burada savunma veremedi. Mahkeme hiçbir zaman onu duruşmada hazır etmek istemedi. Ve en nihayetinde yargılanmadan kaçınarak Midyat’ta ki davanın güvenlik gerekçesi ile görülemeyeceği iddiası ile yargıtaydan dosyanın nakli talep edildi. Dosya yine Mardin ile aynı şartlara eşit benzer koşullarda olan Van Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi” dedi.

‘Burada asıl amaç seçilmiş insanları cezalandırmak’

Bir buçuk yıldan sonra ilk defa 15 Eylül tarihinde Zeynep’in hâkim karşısında çıkacağını söyleyen Erdal, “Hakkında ki iddianame ile ilgili 2 gizli tanık beyanı Dargeçit’te yaşanan sokağa çıkma yasağında seçilmiş olarak kendisinin sorumlu tutulması belediye eşbaşkanı olması mantığıyla hazırlanmış bir iddianamedir. Dosyanın içeriğine baktığımızda bugün hukuksal delil olarak kabul edilmeyen gizli tanık ifadesine dayandırıldığı görülüyor. Burada da asıl amacın seçilmiş insanları cezalandırmak olduğu halkın kendi iradesiyle seçmiş olduğu insanların ve belediyelerin kayyım atanması vasıtasıyla görevden uzaklaştırılması niyetidir. Midyat’ta ki ağır ceza mahkemesi de bir buçuk yıl boyunca yargılamayı yapmadı. Adil yargılama olduğundan bahsetmek mümkün değil. Zaten Türkiye’de OHAL ilan edildiğinden beri adil yargılama ilkelerinin ihlal edildiği mahkemelerin, yine siyasi iktidarın inisiyatifinde yürütüldüğü bir dönem yaşıyoruz” diye konuştu.