Devlet Küçücük Çocukla Neden Uğraşır?

Salı, 24 Ocak, 2017
24 Oca 2017 — Yeni bir "devlet küçücük bir çocuk üstelik küçücük otizmli bir çocuk ve annesiyle neden bu kadar uğraşır?" hikayemiz var, paylaşır mısınız?

"Poyraz Ali, Adalet Bakanlığınca imzalanması beklenen belge gelmediği için rehabilitasyona gidemiyor. Yaklaşık altı ay oldu. Birilerinin 'öldüremediklerimizin tüm hayatlarını yok edelim' gibi bir planları mı var?"

Emrah Bakır (Poyraz Ali'nin babası)

"Takip edenler bilir, 3 yıldır Poyraz Ali benim de çocuğum sayılır. Neredeyse Annesi Zeynep'le Bakırköy Cezaevi'ne girdiklerinden beri...
Zeynep otizmli oğlu ile durumlarını Melda Onur'a
yazdığından beri, bir avuç gönüllü arkadaş ile beraber çalışıyoruz.
Çok uğraştık Poyraz Ali'ye cezaevindeyken otizm eğitimi sağlanması için, terapiden tut tek bir boya kalemi için bile!

15 Temmuz öncesinde zaten denetimli serbestlikle çıkması gereken Zeynep keyfi olarak bekletiliyordu. Dilekçeler hep nedensiz red!
Bu 3 yılda kaç kez Bakanlık kapısına gittik, kaç kez Ceza ve Tevkif Evleri GM aradık, kaç dilekçe verdik, kaç müdür gördük!

15 Temmuz öncesinde Poyraz Ali, haftada 4 gün birkaç saat cezaevine yakın çok iyi bir merkeze annesiyle gidip eğitim alıyordu.
Cezaevindeki anaokulu kadrosuna otizm eğitimi verdik ve gardiyanlardan korktuğu için annesiyle gitme izni aldık-3 ayda uğraşarak! Sonra benim için de mucize geldi: Poyraz Ali bu ortama rağmen çok ilerledi ve konuşmaya başladı! Şahane eğitimcileri vardı.

Düşünün, annesiyle hapiste, babadan ayrı, ev ortamı olmayan, annesinin ve eğitimcilerinin desteği ile konuşan bir otizmli!
O tarihten beri tek derdimiz, Zeynep'in denetimli serbestlik hakkı ile çıkmasıydı, süre Ocak 2016'da bir yıl önce doldu. Onlarca dilekçeye, başvuruya rağmen hiçbir ilerleme olmadı...

15 Temmuz sonrasında ise yıllardır kazıyarak alınan her türlü hakla imkan anında uçtu gitti: Çünkü Zeynep zorla Silivri'ye gönderildi.
Silivri'nin hücre ortamı Poyraz Ali için imkansız olunca, aylarca annesini göremedi, eğitimi yarım kaldı ve çok etkilendi.
Biz yine dilekçeler, telefonlar, haberler arasında debelendik. Darbe girişimi sonrasının korkunç gündeminde sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu süreçte bir avuç gazeteci dostumuz bizi yalnız bırakmadı.
Sonunda Zeynep'in 10.dilekçesine cevap geldi, çok şükür geçen ay Gebze'ye nakledildi. Poyraz Ali'yi de yanına alınca çok sevindik!

Dünyanın en garip sevinci, otizmli çocuğun cezaevine annesinin yanına gidebilmesi haberi olabilir. Durumu anlayabilir misiniz?

Gebze'de eğitim merkezi bulundu, anaokulu yenileniyor, şartları yeniden zorluyoruz. Anlayacağınız, yine baştan başladık.
Ama şimdi Poyraz Ali eğitime gidemiyor: Annesiyle nakil aracıyla jandarmayla gitmeye alışmıştı, ama annesiyle gitmesine izin yok!
Sonuç; ring aracı ve askerlere alışmıştı, ama annesi olmadan tek başına değil eğitime bir yere gitmez ki? Bitmedi zulm!
Neden bir cezaevinde yapılan diğerinde yapılmasın? Niye çok uğraşla elde edilen hakları otizmli çocuktan böyle alınsın?
Gebze Cezaevi'ndeki keyfi uygulama yüzünden otizmli Poyraz Ali yine eğitimsiz kalıyor. Sesimize ses verir misiniz?

Bize yüzyüze görüşmelerde verdiği sözleri unutup tutmayan sayın Adalet Bakanı, ısrarla yeni randevu vermiyor. Acaba neden?

Bir otizmli için eğitim, tedavidir. Cezaevi ortamında bu kadar ilerleyen Poyraz Ali'ye ve annesine eziyet edilmesin artık! #PoyrazAliyeAdalet

Kaynak: https://www.change.org/p/poyrazaliyeadalet/u/19154039?utm_medium=email&u...