Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri'nin Mektubuna ‘panik olur’ yasaklaması

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden gazetemize göndermek için yazdığı mektuba 25 Mayıs’ta cezaevi idaresi tarafından el konuldu.

Kırıkkale F Tipi cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın sakıncalı Mektup değerlendirme kararında Ustabaş’ın mektupta, “Kırıkkale’ye getirildiğimde, beraberimdeki 10 arkadaş ile birlikte hapishane girişinde önce çıplak arama dayatmasına maruz kaldık, ardından işkence gördük. Bazı arkadaşlarımıza falaka yapılırken, hemen hepimiz ciddi bir şekilde darp edildik. Üstelik bu saldırıdan sonra hapishane idaresi hakkımızda soruşturma açıp ceza verdi. Açık görüş sonrası gerçekleşen bir gardiyan saldırısı sonrası ise yine bizlere soruşturma açılıp, bir ay haberleşme ve bir ay görüş yasağı verildi” ifadelerinin yer aldğı belirtildi.

İki ayrı ceza aldı

Söz konusu beyanların yalan olduğu öne sürülen kararda, Ustabaş’a “gereksiz olarak marş söylemek ya da slogan atmak” hükmü uyarınca bir ay boyunca iletişim araçlarından yoksun bırakılma cezasının verildiği ayrıca “kurum görevlilerine karşı uygunsuz söz sarf etmek veya davranışta bulunmak” hükmü uyarınca ise “1 ay bazı etkinliklere katılmaktan alıkonulma disiplin cezalarının verildiği” aktarıldı. Kararda özetle şu ifadeler yer aldı: “Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütü mensuplarının haberleşmelerine neden olan kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakareti içeren Mektup , faks ve telgraflar hükümlüye verilmez. Hükümlü tarafından yazılmışsa gönderilmez.”

İlişkili İçerik