Dinar hapishanesinde 'GARDİYANLAR PROVOKASYON PEŞİNDELER'

Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuş sayımı sırasında bulunan pil ve iğneden ötürü 7 tutukluya disiplin soruşturması açıldı.

Afyonkarahisar Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutuklulara yönelik baskı ve saldırılar gün geçtikçe artarak devam ediyor. 10 Mayıs'ta oğlu Bawer Eye'yle görüşen baba Abidin Eye, tutuklular üzerinde sistematik baskı ve disiplin soruşturmalarının artığını söyledi.

'GARDİYANLAR PROVOKASYON PEŞİNDELER'

Baba Eye oğlunun kendisine "Gardiyanlar arama adı altında 15 bugünde bir, farklı bahane bularak bize saldırıyorlar. Burada 7 arkadaşız. Sürekli olarak psikolojik ve fiziki saldırıya maruz kalıyoruz. Daha önceki aramada radyo ve kitaplarımız dahil birçok malzemelerimize el konulmuştu. Bu aramada koğuşta bir pil ve iğne buldular. Bunlar nedeniyle bizim hakkımızda disiplin soruşturması açıldı. Gardiyanlar sürekli olarak provokasyon peşindeler" diye aktardı.

'BASKI VE SALDIRILAR SON BULSUN'

Bu durum karşısında İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvuru yaptığını söyleyen baba Eye, tutuklular üzerindeki baskının ve saldırıların son bulmasını istedi. Baba Eye, "Pil ve iğne gardiyanlar tarafından verilen bir şey buna da ceza verilmesi kabul edebilecek bir şey değil. Tutsaklara saldırıyor yetmiyor onlara dava açıyorlar. Bizler sadece İHD'ye gelip başvuru yaptık. Bu baskı ve saldırıların son bulmasını istiyoruz" dedi.

İlişkili İçerik