‘Diren’in sesi duyulmazsa ölüm orucunu AKP binaları önünde sürdüreceğim'

Cuma, 9 Şubat, 2018

Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde kalan trans kadın tutuklu Diren Coşkun, 16 gündür ölüm orucunda. Onun sesini duyurmak için ölüm orucuna başlayan LGBTİ aktivisti Kıvılcım Arat, eylemini AKP il ve ilçe binalarının önüne taşıyabileceğini söyledi.

Keskesor LGBT Oluşumu aktivisti trans kadın Diren Coşkun, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2017 yılının Ağustos ayından bu yana tutuklu. Kaldığı Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde, maruz kaldığı hak ihlallerine, ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesine karşı ölüm orucuna başlayan Coşkun, eyleminin 16'ncı gününde. 
 
Tutuklu trans kadın Coşkun’un ölüm orucuna başladığını kamuoyuna duyuran İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Sözcüsü Kıvılcım Arat da, dayanışma amaçlı 4 gündür evinde ölüm orucuna başladı.
 
‘NELER YAŞADIĞIMI BİLİYOR MUSUN?’
 
Cezaevinde görüşçüsü olduğu Coşkun’u, Efrin’e dönük süren mevcut savaş gündemi içerisinde eyleminden vazgeçirmeye çalıştığını belirten Arat, fakat ‘Sen benim burada neler yaşadığımı biliyor musun?’ yanıtı alması üzerine hak verip vazgeçtiğini ifade etti.
 
‘DİREN’İN SESİ DUYULMAZSA AKP BİNALARI ÖNÜNDE EYLEME DEVAM’
 
16 gündür sadece şeker ve suyla beslenen Coşkun’u, trans kimliğinin eyleminin önüne geçmesi nedeniyle bu yöndeki tüm girişimlerine rağmen gündeme getiremediğini dile getiren Arat, bu nedenle en azından sesine ses katmak için kendisinin de ölüm orucuna başlama kararı aldığını söyledi.
 
Arat, “Yıllardır insan hakları mücadelesi veren bir insan olarak, bir insanın göz göre göre ölüme gitmesine razı olamadım ve vicdani sorumluluğumu yerine getirdim. Diren’in attığı soluğa çığlık olmak istedim ve ben de Diren’in eylemi başarıya ulaşana ya da kendisi eylemini sonlandırana kadar onunla birlikte bu eyleme devam edeceğim. Biz Diren’in ölümüne göz yumduğumuz müddetçe o ölümde pay sahibi olacağız. Çünkü susmak suça ortak olmaktır, susmak onaylamaktır” dedi.
 
‘HERKESİ DİREN’İN SESİNE SES OLMAYA ÇAĞIRIYORUM’
 
Coşkun’un taleplerinin insani talepler olduğuna vurgu yapan Arat, “Bu talepler çok büyük ve iktidara zarar verecek talepler değil. Onların geri adım atmasına neden olacak talepler değil. Vegan kendisi ve bu beslenme ihtiyacı bile karşılanmıyor. Aylarca domates ve haşlanmış patates ile besleniyor. Diren çok temel ve insani bir talepte bulunuyor. İnsanların sadece empati kurmasını istiyorum. Siz hiçbir hastaneye gidebilmek adına 15 gün aç kaldınız mı? Herkes bunu düşünsün. Bir tahlil yaptırmaya bile gittiğinde insanlar zaafiyet geçiriyor ve düşünün ki bir insan tedavi olabilmek adına 15 gündür bedenini ölüme yatırmış durumda. Ben herkesin vicdani bakmasını istiyorum" diyerek tüm kesimlere duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Arat, Coşkun’un sesini duyurmak için ilerleyen süreçte eylemine AKP il ve ilçe binalarının önünde devam edebileceğini de söyledi.
 
AV. KESKİN: KARARLI GÖRÜNÜYOR VE ZAYIFLAMIŞ
 
Coşkun’u cezaevinde ziyaret eden avukatı Eren Keskin de, tecritte arkadaşıyla birlikte kalan Coşkun’un açık cezaevine çıkma hakkı olmasına rağmen çıkartılmadığını ve tedavi hakkının engellendiği için ölüm orucuna başvurduğunu söyledi. 
 
‘Bu sisteme güvenmiyorum, bütün güvenimi yitirdim bu yüzden ölüm orucuna başladım’ diyen ve sadece su ile beslenen Coşkun’u eyleminden vazgeçirmeye çalıştığını ancak ikna edemediğini belirten Keskin, “Diren şu anda sadece su ile yaşıyor. Kararlı görünüyor, fakat çok zayıflamış gördüm. Psikolojisi de iyi değildi. Diren toplumsal dayanışma beklediğini söyledi” dedi.
 
Keskin son olarak, Coşkun’un taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini söyleyerek, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak konunun yakından takipçisi olacaklarını belirtti.