Direniş tutsaklarının aileleri Taksim’deydi

Gezi tutsaklarının yakınları eylemlerinin 8. haftasında direnişçilere özgürlük istedi.

Gezi Direnişi nedeniyle tutuklananların yakınları Galatasaray Lisesi önünde cumartesi eylemlerine devam ederek tutsakların serbest bırakılmalarını istedi.

Saat 18.00'da Galatasaray'da toplanan tutsak yakınları sloganlarla oturma eylemine başladı. Oturma eylemi sırasında ilk olarak tutsak Ali Haydar Akdeniz'in babası Hasan Akdeniz konuştu. Akdeniz, çocuğunun demokratik hakkını kullandığı için tutuklandığını belirterek, “kamu malına zarar verdi” diyen Erdoğan'ın kendisinin kamu mallarını yağmaladığını ifade etti.

Ardından tutsak Taner Emrah'ın gönderdiği mektup okudu. Emrah, gönderdiği mektupta yaşamın her alanında olduğu gibi zindanda da mücadeleye devam ettiklerini belirtti.

Sonrasında ise tutsak Hasan Tunç'un babası Haydar Tunç konuştu. Tunç, Ankara ve İzmir'de tutsakların büyük oranda serbest bırakıldıklarını hatırlatarak, hala tutuklu bulunanlar olmasının yargıdaki çarpıklığı ortaya koyduğunu söyledi.

Tutsak Erhan Baybıyık'ın gönderdiği mektupta korku imparatorluğunu yıkmak için mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Tutsak yakınları adına basın açıklamasını tutsak Emek Ulaş Suna'nın annesi Rahime Sakinci okudu. Açıklamada, Gezi eylemlerinde tutuklananların hala cezaevinde olduğu, hukuksuzluk ve adaletsizlik devam ettikçe mücadelenin de devam edeceği ifade edildi. Açıklamanın devamında tutsakların cezaevinde işkence ve taciz olaylarıyla karşılaştıkları belirtilerek, bu saldırılara son verilmesi istendi. Adalet yürüyüşçülerine yapılan saldırı da kınanarak, Gezi Direnişi’nde katledilenlerin faillerinin hala dışarıda olduğu fakat yakınlarının cezaevlerinde tutulduğu söylendi. Son olarak bu tutuklamaların hukuksuz olduğu ve tutsakların serbest bırakılması gerektiği söylenerek açıklama sonlandırıldı.

Eylemde “Gezi şehitleri ölümsüzdür!”, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın!”, “Her yer Taksim her yer direniş!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: kizilbayrak.net