Dünya Aydınları Sesleniyor: Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın

Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bozdağ’a seslenen dünya çapında 122 aydın Türkiye’de 163 tutsağın hayati tehlike yaşadıklarını belirterek, derhal serbest bırakılmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Aralarında Immanuel Wallerstein, Noam Chomsky, Gaspar Miklos Tamas, Vedat Türkali ve Murathan Mungan’ın da bulunduğu, uluslararası etkiye sahip 121 aydın; Türkiye’de 544 hasta tutsaktan 163’ünün hayati tehlikesi olduğunu ve tutsakların kaderinin ise Adli Tıp Kurumu’nun eline bırakıldığını belirterek kaygılarını dile getirdiler.

Türkiye’nin AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) tarafından birçok davada kınandığını hatırlatan aydın, düşünür, yazar, siyasetçi ve bilim insanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenerek, insan hakları ihlallerinin tolore edilemeyeceğini, cezaevleri koşullarının mutlaka iyileştirilmesi gerektiğini belirttiler.

Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bozdağ’a seslenen aydınlar, kaleme aldıkları metinde şu ifadelere yer verdiler:

“İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) hazırladığı rapora göre, şu an Türkiye cezaevlerinde 544 hasta tutsak bulunmaktadır. Bunlardan 163’ünün yaşam tehlikesi bulunmaktadır. Adalet Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre, son 13 yılda 2300 tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirmiştir.

“Türkiye‘deki cezaevi koşullar genel olarak insani koşullar barındırmamaktadır.Tevkif yasasına değişiklik öngören ve Ocak 2013 ayında kabul edilen yasayla birlikte hasta tutsakların serbest bırakılması daha da imkansızlaşmıştır. Hatta siyasi hasta tutsakların serbest kalma şansı sıfıra indirilmiştir, çünkü çok tartışmalı olan ‘anti-terör yasasından’ ceza almışlardır.

“Bu yasaya göre, siyasi tutsaklar topluma karşı bir tehdit oluşturduklarına dayandırılarak serbest bırakılamamaktadır. Ek olarak, Ocak 2013’de onaylanan yasaya göre hasta tutsakların serbest kalmasının kararı Adli Tip Kurumu’na verilmiştir. Ancak, bu durumda Adli Tip Kurumu’nun siyasi olarak bağımsız olmadığı iyi bilinen bir gerçektir.

“Türkiye’deki İHD, Barolar ve Türk Tabipler Birliği (TTB) bu uygulamayı açığa çıkarmışlardır. Muhalefet partileri parlamentoda bu konuda yasal düzenlemeye ilişkin öneriler getirmiş olsa da, bunların hiçbiri şu ana kadar onaylanmamıştır.

“Hasta tutsakların hapsedilmesi ve şiddete uğraması ‘Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’nin ‘yaşama hakkı’ ve ‘işkenceden korunma hakkını’ açıkça ihlal etmektedir. Türkiye cezaevlerindeki insani olmayan koşulların mutlaka iyileştirilmesi gerekir. İnsan hakları ihlalleri tolore edilemez. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’yi birçok davada kınamıştır.

“Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Bozdağ, size çağrımız: Türkiye’deki hasta tutsakların serbest bırakılması için tüm gerekli adımları bir an önce atmanızdır.” (MA/EKN)

* Bildiriyi imzalayan tüm aydınlar için tıklayınız.

Kaynak: bianet.org