Elazığ Cezaevi’nde 6 kadın tutuklunun yürüttüğü açlık grevi 42’nci gününde

Perşembe, 14 Aralık, 2017

Ailelerin 4 aydır haber alamadıkları Elazığ Cezaevi’nde 6 kadın tutuklunun yürüttüğü açlık grevi 42’nci gününde. Tutuklulardan Fethiye Ok’un kardeşi Satiye Ok, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde bulunan 6 kadın tutuklunun, cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ile keyfi uygulamalara karşı başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 42’nci gününe girdi. Cezaevinde açlık grevinde bulunan Fethiye Ok’un kardeşi Satiye Ok, aileler olarak endişeli olduklarını belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

‘Tutuklulara kimlik dayatılıyor’

İki yılı aşkın bir süredir cezaevinde olan kardeşi Fethiye Ok’un (44) Malatya Cezaevi’nden Elazığ Cezaevi’ne “sürgün” edildiğini belirten Ok, yaklaşık 4 aydır kardeşinden haber alamadıklarını aktardı.Tutukluların “kimlik dayatmasını” reddettikleri için telefon, avukat ve aile görüşüne çıkamadıklarını ve bundan dolayı kendilerinden haber alınamadığını söyledi. Ok, “Bugüne kadar idare tarafından hazırlanan kimlikler idarede kalıyordu. Tutsaklara verme, onlara taşıtma söz konusu olmuyordu. Bu kimlikler tutsaklar cezaevi dışındaki bir hastaneye götürüldüğü zaman gardiyanlar tarafından taşınıyordu. Ama bugün bu kimlikler tutsaklara dayatılıyor. Tutuklular cezaevi içerisindeki revirlere ve telefon görüşmelerine götürüldüklerinde, görüş sırasında bu kimlik dayatmasına maruz kalıyorlar” şeklinde konuştu.

Dayanışma çağrısı

HDP ve CHP’li vekiller üzerinden Adalet Bakanlığı, Elazığ Cezaevi’nde ise savcılıkla görüşme talep ettiklerini ancak kendilerine herhangi bir dönüşün yapılmadığını kaydeden Ok, şu çağrıda bulundu: “Kamuoyunun duyarlılık göstermesini istiyorum. Çünkü açlık grevi 42’nci gününe girdi. Aslında 40’lı günler sağlık bakımından da çok ciddi hasarların yol açtığı bir döneme giriliyor. Dönüşü olmayan hasarların oluştuğu bir süreç de oluyor. Aynı zamanda ölüm riskinin de taşındığı bir dönem. Ancak dayanışma içerisinde bunu çözebiliriz.”

HABER MERKEZİ