Elazığ hapishanesinde Tek kişilik hücrede bayıltıncaya kadar işkence

Cumartesi, 19 Mayıs, 2018

Elazığ Cezaevi'nde işkenceye suç duyurusu.

DİYARBAKIR - Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulduğu tek kişilik hücrede 8-9 gardiyanın saldırısına uğrayan Yasin Güngür'ü darp eden, hastaneye götürmeyen ve suç duyurusu dilekçesine engel olan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Yasin Güngür isimli tutuklu, cezaevinde işkence, kötü muamele ve hakarete maruz kaldığı gerekçesiyle cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Eşi Yasin Güngür ile 9 Mayıs’ta cezaevinde kapalı görüş gerçekleştiren Zeycan Ateş Güngür, eşinin sağ gözünde morarma, kafasında şiş, burnunda deri aşınması ve kızarıklık olduğunu gördü. Nedenini sorduğu eşinin, gardiyanlarca darp edildiğini söylemesi üzerine Güngür, durumu avukatına bildirip olayda sorumluluğu bulunan gardiyanlar ve cezaevi idaresi hakkında “İşkence ve kötü muamele”, “görevi kötüye kullanmak” ve “görevi ihmal” suçlarından soruşturma açılarak sorumluların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

TEK KİŞİLİK HÜCREDE BİLİNCİNİ KAYBEDENE KADAR İŞKENCE!
Dilekçede, Yasin Güngür’ün tutulduğu tek kişilik hücreye gelen 8-9 kişilik gardiyan tarafından herhangi bir şey söylemeden tekme, tokat ve yumruklarla dövüldüğü, maruz kaldığı şiddet nedeniyle yere düştükten sonra aynı şekilde işkence edilmesi nedeniyle bilincini kaybettiği aktarıldı. Dilekçede, gardiyanların ölüm ile tehdit ederek işkence ettiği Güngür’ün kafasında ve burnunda şişliklerin oluştuğu, sağ gözünde morarma, şişme ve kanlanma olduğu kaydedildi.

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİNE EL KONULDU
Dilekçede, saldırı üzerine revire gitmek isteyen Güngür’ün götürülmeyip, birkaç gün sonra revire çıkarıldığı, hastaneye sevk talebi olmasına rağmen ise sevkinin yapılmadığı kaydedildi. Maruz kaldığı şiddet nedeniyle sorumlu gardiyanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için Güngür’ün avukatına göndermek istediği faksın cezaevi idaresi tarafından engellendiği belirtilen dilekçede, Güngür’ün olayla ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermek istediği dilekçeye de cezaevi idaresince el konularak gönderilmediğine dikkat çekildi.

GARDİYANLARIN TUTUKLANMASI İSTENDİ
Dilekçenin devamında Yasin Güngür’ün maruz kaldığı fiziksel ve ruhsal şiddetin işkence, kötü muamele suçunu oluşturduğu aşikâr olduğu vurgulandı. Dilekçede, Türkiye’nin yasalarında, Anayasada ve bağlı olduğu uluslararası sözleşmelerde işkencenin yasak olduğuna vurgu yapıldı. Güngür’ün, ivedi bir şekilde tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilerek işkencenin önlenmesi amacıyla hazırlanan İstanbul Protokolü’ne uygun bir şekilde fiziksel ve ruhsal muayenesinin yapılması, olay günü cezaevinde görevli olan gardiyanların listesinin cezaevi idaresinden istenerek, Güngür’e işkence yapan kişilerin canlı ya da fotoğraflı teşhisinin yapılıp tespitleri yapıldıktan sonra bu kişilerin tutuklanması talep edildi.

Kaynak: Mezopotamya ajansı