Elveda Murat Saat... Çok üzgünüz. Sana yeterince destek olamadık...

Perşembe, 28 Aralık, 2017
Daha güzel daha adil bir dünya düşlüyorsun. Bu nedenle 21 Yaşında hapse giriyorsun. 40 yaşında hapishanede yazdığın öykülerin ödüle layık görülüyor. 42 yaşında bir türlü çıkamadığın hapishanede kalp krizi geçiriyorsun. Ambulans yerine ring aracıyla hastaneye götürülüyorsun. Geç götürülmenin, geç müdahalenin de sonucu belki, hayatını kaybediyorsun.

Seda Öz'ün dediği gibi: "Dayak, İşkence, Kitap yasağı, tecrit... derken dayanamıyor işte zayıf kalbin..."

Senin hapishanede geçirdiğin 21 yıl boyunca kaç "af" yasası çıkıyor, kaç adli mahkum, kaç dolandırıcı, kaç tecavüzcü özel afla çıkıyor. Ama sen - siz "siyasi" olduğunuz için çıkamıyorsunuz.

ve sonunda 21 Yaşında girdiğin hapishaneden tabutla çıkıyorsun.

Hüseyin Aykol, ölüm haberinin ardından “Arkadaşların bana senin sonsuzluğa doğru yolculuğa başladığına dair çığlığı ilettiğinde, dünyayı ayağa kaldırmaya çalıştım ama seni geri getiremedik: Özür diliyorum!” diye yazıyor.

 
***
Ayça Söylemez de Bia Haber Merkezi'nde yayınlanan makalesinde şunları yazıyor Murat Saat için

(...) Murat Saat'in "Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın?” adlı kitabına 2014 Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği Öykü Ödülü verildi. Ödülü, yazar Mehmet Ergün’le paylaştı.

Ömer Türkeş, Füruzan, Ayşegül Tözeren, Özcan Karabulut ve Nursel Duruel’den oluşan seçici kurul, Murat Saat’i “el yakan insani durumları ele alış biçimindeki incelik” nedeniyle ödüle layık gördüğünü açıkladı.

Ödül aldığını ancak görüş günü öğrenebildi, törene katılamadı.

“Yoksa Sen Benim En İyi Arkadaşım mısın?” kitabının tanıtım bülteninde, Sedat Demir şöyle yazdı:

“Öykülerinizin yayımlanması ve geniş kitlelerce okunması konusunda editörümüzün olumlu isteğini dinlerken, gözlerindeki heyecanı gördüm. Benden onay aldığında ise yüzündeki sevinci. Ben sadece bir okurum, sizin öykülerinizi ilk okuyanlardan biri olmanın ayrıcalığını yaşıyorum. Öykülerinizde gözüme ilk çarpan unsur, daha önce hiç bu denli peşinden gitmediğim bir üslup. Ne diyorlar ona, özgün.”

***

Murat Saat... Çok üzgünüz. Sana yeterince destek olamadık.