Emine Akman’a Yine Tahliye Yok

20 aydır tutuklu olan üniversite öğrencisi Emine Akman’a altıncı duruşmada da tahliye kararı çıkmadı. Duruşma öncesi TÖDİ adına yapılan açıklamada tutuklu öğrencilerin yargı paketlerinden yararlanamadığı vurgulandı.

14 Ağustos 2011 günü Ataşehir'de bir arkadaşının evine giderken darp edilerek gözaltına alınan ve 20 aydır Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Emine Akman’ın yargılandığı davanın altıncı duruşması Çağlayan Adliyesi 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  

Akman bu davanın tek sanığı olsa da TÖDİ'nin geçtiğimiz yıl yayınladığı rapora göre 771 öğrenci tutuklu.

Duruşmayı Halkların Demokratik Kongresi İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel ile Halkların Demokratik Partisi İstanbul Eş Başkanı Şamil Altan da izledi.

Duruşmada Kürtçe savunmasını yapan Akman'ın ardından avukatı olaya ilişkin adli tıp raporu hazırlanmasını istedi. Avukatın adli tıp raporu hazırlanması talebi reddedildi. Duruşmanın yedinci celsesi 23 Mayıs günü saat 14.00’e ertelendi.

“ Öğrenciler yargı paketlerinden yararlanamadı”

Duruşma öncesi Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TÖDİ) bir açıklama yaptı. TÖDİ adına açıklamayı okuyan Berfin Azdal, “Emine’nin tutukluluğu devam ederken 3. yargı paketi çıkarılmıştı, geçtiğimiz günlerde 4.paketi de çıkarıldı. Emine hiçbir yargı paketinden yararlanamadı” dedi:

“Yargı paketinin yayınlanmasından diğer öğrenciler de faydalanamadı, şu ana kadar çok az insan tahliye edilmiş durumda. Ancak tahliyeler de büyük tablodaki gerçekliği değiştirmiyor. Sadece Pamukkale üniversitesi öğrencilerinin yargılandığı davada sanık sayısı 118 oldu."

“Bugün Emine’nin Kürtçe savunması alınacak, davadaki tek gelişme Emine’nin anadilinde savunmasını yapması. Davada aylardır hiçbir gelişme yaşanmazken, hiçbir yeni olgu ortaya konulmazken Emine Akman’ın tutuksuz yargılanmasının önündeki engel nedir? Emine Akman’a, tutuklu ve hükümlü öğrencilere özgürlük ve adalet istiyoruz.” (AS/BK)

Kaynak: bianet.org

İlişkili İçerik