En basit talepler bile reddediliyor

Alanya L Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımıza, yemekhanenin içini gören kameraları kırdıkları için disiplin ve zarar tazmini davası açıldı. Ancak kameraların kaldırılmazsa, kameraları kırmaya devam edeceklerini belirten ve nitekim yeniden yemekhanenin içini gören bir kamerayı kıran ve kıramadıklarını bir başkasının önünü örten okurlarımıza, böylesi hareketlere devam ederlerse, kendilerinin tekli hücrelere kapatılacağı cezaevi yönetimince belirtilmiş. Alanya L Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, cezaevi yönetiminin tehditlerinden korkmadıklarını ve kameraların çalışmasına engel olacaklarını belirtiyorlar ve demokratik kamuoyunun da bu konuda kendilerine destek çıkmasını istiyorlar.

Bandırma M Tipi Cezaevi’nde PKK davasından 8 kişi bulunuyor. Adli mahkumlar için yapılmış olan bu cezaevinde, okurlarımız siyasi tutsakların sahip olduğu haklardan yararlanamıyor. Okurlarımız cezaevi yönetimine diyorlar ki, “50 metre ötemize iki tane T Tipi Cezaevi açıldı ve orada siyasi tutsaklar var. Bizi oraya sevk edin”. (Düşünün ring bile gerekmiyor) Ancak hangi akla hizmetse, M Tipi Cezaevi yönetimi, hem bu talebi karşılamazken, hem de kendileriyle konuşmayı reddettiği okurlarımızın üzerine, adli mahkumları salmakla, tehdit ediyormuş. Burada istenmeyen olaylar çıkmadan önce, başta Balıkesir İHD yöneticileri olmak üzere tüm insan hakları kuruluşları ve milletvekillerin bu cezaevindeki durumla ilgilenmesi gerekiyor.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Cengiz Eker, 50 yaşında. Bunun son 21 yılını cezaevinde geçirdi. Bu yüzden, birçok hastalığı var. Ancak kalp sorunu acil ve hemen anjiyo olması gerekiyor. Sağlık sorunlarının çözümü için geçici olarak serbest bırakılması işlemleri uzayacaksa, bir an önce anjiyo yapılmalı. Kalp bu, bunun şakası olmaz!

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Muhammed İnal, kendi isteğiyle Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne geldi. Girişte çıplak arama dayatması olunca, ortalık karıştı ve okurumuza disiplin cezası verildi.

Sincan 2 nolu L Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Ahmet Kaya, piyasada satılmakta olan üç kitabı kargo vasıtasıyla satın almış. Ancak cezaevi yönetimi bunların yasak yayınlar olduğu iddia ederek, kendisine vermemiş. Ahmet Kaya, “Bu kitaplar, dışarıda satılıyor; yasaklama kararını bana gösterin” deyince, suspus olmuşlar. Burada, Özgür Gündem, Evrensel ve Birgün gazeteleri içeriye vermemekte ısrar eden cezaevi yönetimi, alenen suç işliyor!

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Seyithan Akdeniz, öykülerden oluşan 161 sayfalık bir kitap çalışmasını, posta ile dışarıya göndermek istedi. Ancak cezaevi idaresi bu çalışmaya el koymuş ve dışarıya gönderilmesini engellemiş. Seyithan Akdeniz, üç ay kadar önce Muş E Tipi Cezaevi’nden buraya getirilen okurlarımızdan. Batı’ya doğru gittikçe, koşulları daha da kötüleşen cezaevlerine alışmak istemiyoruz.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Aydın Elverdi, Diyarbakır’a sevk edilmediği ve tedavi edilmediği için ölüm orucuna başladığını söylüyor.

Ömer Kaya’nın Pozantı’da yaşadıkları hakkında açtığı davada, sorumlular beraat etmiş. Bu devletin çocuk düşmanlığı nereden kaynaklanıyor acaba?

Deli Dalgalar İnisiyatifi’nin temel direklerinden Nihal Boyacıoğlu’nun kanser illetiyle mücadele ettiğini duyan okurlarımız, kendisine acil şifalar diliyorlar.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Seçkin Savaş’ın dört çizimini aldık. Teşekkür ediyoruz...

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Cemal Bozkurt, annesini yitirdi. Annesinin cenazesine katılmasına izin verilmeyen okurumuza arkadaşlarından çok sayıda başsağlığı dilekleri geldi. Cemal Bozkurt, böylesi acı gününde kendisine başsağlığı dileklerinde bulunan arkadaşlarına çok teşekkür ediyor...

ÇUKUROVA’NIN DİKKATİNE!

İHD Mersin Şubesi’nin yeni adresi şöyle:

Ali Tanrıverdi
İnsan Hakları Derneği
Çankaya Mahallesi Silifke Cad.
Alanya İş Merkezi A1 Blok Kat: 5/15
Akdeniz - MERSİN

 

MEKTUBU GELENLER:

Füsun Erdoğan - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Diyaveddin Turhan - Alanya L Tipi Cezaevi
Melih Gürler - Amasya E Tipi Cezaevi
Sezai Memiş - Bandırma M Tipi Cezaevi
A. Rahim Akalp - Bolu F Tipi Cezaevi
Ali Karataş - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Serhat Polatsoy - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Gökmen Çifçi - Erzurum H Tipi Cezaevi
Murat Güneş - G. Antep H Tipi Cezaevi
İdris Özdemir - G. Antep H Tipi Cezaevi
Muhammed İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hasan Umut Özer - Karabük T Tipi Cezaevi
Tarkan Uğurlu - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Özkan Yaşar - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Gürbüz - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Kardaş - Kocaeli 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hakan Aydın - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Ömer Kaya - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Mardin E Tipi Cezaevi
Şahabettin Demir - Oltu T Tipi Cezaevi
Bilal Demirdağ - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Sait Dayan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bülent Güneş - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Kaya - Sincan 2 nolu L Tipi Cezaevi
İlhan Tursun - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Seyithan Akdeniz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cemal Bozkurt - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Zerdeşt Odunçu - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Aydın Elverdi - Trabzon E Tipi Cezaevi
Ahmet Tuneli - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Agit Aslan-Van F Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com