“Erez’in hapishane koşullarında tedavi imkanı yok”

Pazar, 10 Haziran, 2018

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 324. F Oturması’nda, hasta tutsak Fatma Erez’in durumuna dikkat çekti. Hapishane koşullarında tedavisinin mümkün olmadığı ifade edilen Erez’in tek tip elbise dayatmasını kabul etmediği için ceza aldığı belirtilerek serbest bırakılması istendi.

Galatasaray Meydanı’nda saat 13.30’da başlayan eylemde basın metnini İHD üyesi Mukaddes Şamiloğlu okudu. Tecrit, sürgün sevk, işkence, kaba dayak, tel kafes, ayakta sayım, tek tip elbise dayatması gibi her geçen gün artan saldırılara değinen Şamiloğlu, Fatma Erez’in durumunu şu ifadelerle aktardı:

“4 Mayıs 2016 tarihinde ‘örgüt üyeliği’ bahanesiyle gözaltına alınır ve bir gün sonra 4 arkadaşıyla birlikte tutuklanır. Davası hala temyiz aşamasında olan Fatma Erez, 2 yılı aşkın bir süredir Isparta E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunmaktadır. Fatma Erez tutuklanmadan önce omurgasına takılan 2 adet platinden birinin kırılması üzerine halihazırda tedavi görmekteydi. Kırılan platin yüzünden omurgasında kayma meydana gelmiş ve hareket kabiliyeti son derece kısıtlanmıştı.”

“Erez’in hapishane koşullarında tedavi imkanı yok”
Erez’in durumunun tutuklandıktan sonra daha da ağırlaştığının altı çizilen açıklamada, doktorların hapishanede tedavinin mümkün olmadığına dair sözleri şöyle aktarıldı: “Tedavi için götürüldüğü Isparta’da bulunan üniversite hastanesi doktoru, ameliyat olması gerektiğini, bu ameliyatın çok az sayıdaki hastanede yapılabildiğini ve bu konuda az sayıda uzman hekimin olduğunu belirtmiş, Fatma Erez'in hapishane koşullarında tedavi olabilme imkanının bulunmadığını bildirmiştir.”

Tek tip elbise dayatmasını kabul etmeyen Erez’e ceza
Tek tip elbise yönetmeliğinin halen çıkarılmadığını, bu yüzden henüz uygulamanın başlamadığı yönündeki iddiayı hatırlatan Şamiloğlu, Isparta Hapishanesi’nde tek tip elbise dayatıldığına dikkat çekti. Ailesinin verdiği bilgiye göre, Fatma Erez’in tek tip elbise giymeyi reddettiği için idare tarafından açılan dava ile ceza aldığı eklenerek “Aile yaklaşık bir aydır kendisinden haber alamadıklarını söylüyor” denildi.

Şamiloğlu son olarak Fatma Erez şahsında hasta mahpusların serbest bırakılmasını istedi. Eylem “İnsan haklarıyla insandır!”, “Fatma Erez serbest bırakılsın!”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!”, “Tek tip elbise dayatmasına hayır!” sloganları atılarak bitirildi. (09.06.2018)