ERZURUM HAPİSHANESİNDEN MEKTUP VAR

MERHABALAR!  Sevgili ADİL DÜŞDAŞIM,  

   Gönderdiğin 13 mayıs 2014 tarihli Cumhuriyet küpürünü aldım… Evet memleketin hapishaneler ahvalini iyi özetleyen bir haber… Komedi diyemiyorum . Aristo dedem komedinin peotikasını oluştururken bu kadarını soyutlayamadığı için alınganlık gösterir, toprak olmuş kemikleri sızlar… Güzel yurdum K. Asyanın binbir gece masallarını kıskandıran gerçek hikayelerden biri daha diyebiliyorum. Aslında “Kabuktaki kaçış planı” başlığı hayal gücünü harekete geçirip kalıcı bir şahaser öykü konusu olabilir. Bu işi edebiyatçı arkadaşlara havale ediyorum. Dediğim gibi mizahçı arkadaşlara da iyi malzeme olur. Eminim rastgelen değerlendirmiştir.

   Ben, biz iyiyiz. Bir yaramazlık yok. Akıl tutulması davranışlara ne arada maruz kalsak ta ???? bizlerin yaşam ve savaşım alanları… Bizde farklı nitelikte yaratıcılıklarımızla bu akıl dışı uygulamaları aşmaya, yaşamımızı zengin ve verimli kılmaya devam ediyoruz. Başka türlüsü de kabulümüz olamaz.

   Palandökenin zirvelerindeki son kar kümeleri de Haziran güneşi karşısında dize gelip yaşamın rengi yeşile yol verdi. Egemenlerin inadı ve zulmü de ne kadar inatçı ve kararlı olursa olsun, ezilenlerin komünizm güneşinin aydınlığı ve sıcaklığı karşısında dize gelip komünar dünyaya yol verecektir. Bu inançla hepinizi selamlayarak, kucaklayıp öpüyorum. Yanımdaki Ünal ve Ali’nin başta olmak üzere tüm düşdaşların selam ve sevgilerini torosların eteklerindeki siz can düşdaşlarına taşıyorum…

   Her şeyin gönlünüzce yaşadığını tahmin ve temenni ediyorum.

   Yeğenim Öykü artık kocaman genç kız olmaya başlamıştır. Zaman her yerde ve mekanda su gibi akıyor… Akan zamanın temposuna ayak uydurmak ortak payemiz. Zaman denilen asi yılkı atına kement takıp, kontrol edilebilene, binebilene aşk olsun… Bu zorlu çabamızda hepinize başarılar!..

   Eminim küçük düşdaşım bu yılı da üstün başarıyla tamamlamıştır. Amcası ve düşdaşı olarak bende ona ve arkadaşlarına olumlu örnek olabilmek için üstün başarıyla tamamlıyorum her yarı yılı… Ama sanırım küçüklerin başarısını yakalamak kolay değil… Eminim Öykü yeğenimin tüm dersleri Pekiyi’dir. Başarılarının aynen tüm okul hayatı boyunca devamını diliyorum. O güzel yanaklarından öperek kutluyorum.

   Sevgili düşdaşım geçenlerde Ö. Gündemde Hüseyin Akyol düşdaşın yazısı vesilesiyle Hasan Mantıcı düşdaşın ölümsüzler kervanına katılıp, mavi atlastaki yıldız ikametğâhına göç ettiğini öğrendim. Çok duygulandım. Üzüldüm. Mahpusdamında ölüm haberi almak daha ağır olur… Hasan düşdaşı gönderdiği kitabı vesilesiyle tanıdım. Ayrıca senin tanıtım yazın, Hüseyin düşdaşın tanıtım yazısı vs… Kanser olduğunu bilmiyordum. Kitabını aldıktan sonra, eski memleketim Bursa/görüklü’ye (4 yıl görükle kampüsünde okuduğum için eski memleketim sayıyorum) bir teşekkür mektubu yazdım ve kabul ederse yazışmak istediğimi bildirdim. Tabi ki hastalığından bihaber olduğu için bir süre cevapta bekledim… Ama kitaptaki son fotoğrafından anlamalıydım. Çok yıpranmış olduğu belli oluyordu. Demek ki kanser illeti düşdaşımı kemiriyormuş… Hepimizin başı sağolsun. Hasan düşdaşı geç tanıdım erken kaybettim… Halkımın mütevazi neferlerinden biri olarak üzerine düşenleri sonuna kadar yapıp … aramızdan erken ayrılanlar kervanına katıldı… Anılarını kavgamızda yaşatacağız… Kalplerimiz yıldızlaşanlarımızın edebi mekanı olacak-olmaya daima devam edecek ta ki biz de o yıldızlara dahil olana dek…

   Sevgili düşdaşım, “Filistin güncesi”nin yayıma hazırlanması için ön ayak olup binbir emekle basılmasına yardımcı olduğun için ne kadar teşekkür etsem azdır. Hasan düşdaşımı aynı yolun yolcusu genç kuşaklara anlatmak için çok önemli bir eser… Hem tarihimizin gizli bir parçasının günyüzüne çıkarılması açısından hem de bu halkın nice isimsiz kahraman evlatlarının varlığından bir daha herkesin haberdar edilmesi açısından önemli bir çalışma… Yıldızlaşmadan önce düşdaşlarından böyle bir vefa örneği görmesi de Hasan düşdaşıma çok önemli bir moral ve mutluluk vermiştir. Tekrar tekrar tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız!

 Özgür yarınlarda görüşünceye değin, sağlık, direnç ve umutla kalın! Asla ama asla düşsüz kalmayın! Kucaklayıp öpüyorum

Sevgilerimle                              Haydar SÖNMEZ H Tipi Hapishane C-1 ERZURUM