Eylül 1980’den bu güne hapiste olan sosyalist tutuklular için Mersin’de bir araya geldiler

Eylül 1980’den bu güne hapiste olan sosyalist tutuklular için basın açıklaması yapıldı

Mersin Devrimci 78’liler Federasyonu- www.gorulmustur.org -Mersin 68’liler Derneği 12 Eylül 1980’den bu güne hapiste olan sosyalist tutuklu TAHİR CANAN, HASAN GÜLBAHAR, AHMET KAYA, CEMİL ERDEM, HALİL GÜNDOĞAN, HASAN CANSIZ, HASAN ERDEMLİ, MUZAFFER ÖZTÜRK, OSMAN EVCENLİ ve TUNCAY KURTBAŞ’ın varlığından haberdar mısınız diye sordular. 11 Nisan 2013 Mersin Gazeteciler Derneği Metropol Nikah salonunda toplanan grup basın açıklaması yaptı toplantının en önemli isimlerinden biri 31 yılı aşkın süredir tutuklu olan Hasan Gülbahar’ın 81 yaşındaki annesi Dursun Gülbahar’dı. 

Gruplar adına basın metnini şair-yazar Adil Okay okudu. Okay konuşmasına şu şekilde başladı, Biz dışarıda çocuklarımızla oynar, hastalıklarında, mezuniyet törenlerinde, düğünlerinde yanlarında olurken, onlar, Tahir Canan gibi hayatını hapishanede geçirenler, en değerli varlıklarının “görüş günlerinde büyümelerini” ancak uzaktan izlemek zorunda kalmışlar, yılda bir iki kez “saate bakarak” kucaklaşabilmişler.

 “Adalet” Hizbullahçıları serbest bırakmıştır dedi söyle devam etti “adalet” gencecik 7 TİP’li öğrenciyi hunharca boğarak, işkence yaparak öldüren katillere uğramış, bunlar 7-8 yıl bile yatmadan  AKP’nin 3. Yargı paketinde gizlice geçirdiği “özel afla” çıkmışlar ama aynı paketler adlarını yukarıda saydığımız 10 devrimci tutsağı görmezden gelmiş, çocuklarına, anne ve babalarına hayal kırıklığı yaşatmış. 4. yargı paketinin hukukçulara göre içinin boş olduğunu vurgulayan okay Milletvekillerine, gazetecilere, sanatçılara, aydınlara, şair ve yazarlara çağrıda bulundu konuya duyarlı olmaya çağırdı.

Not: Bu gün mecliste, 4. yargı paketi tartışmalarında bu konu da ele alındı. Hüseyin Aygün başta olmak üzere bir grup vekil bu konuyu Adil Okay'ın kitabından da alıntı yaparak meclise getirdiler. Basın açıklamasında adları geçen 10 devrimci için umut oluştu.