F 152.oturma Mehmet Baki Kaplan Serbest Bırakılsın!

Basına ve Kamuoyuna
14/02/2015

Bu hafta sizlerle 152 haftadır birlikte oluyoruz. Bizler, hapishanelerde mapusların en temel hakları olan “insan onuruna saygının” ayrım yapmadan yerine getirilmesi için, daima onların yanında olup, bu haklı taleplerinin sesi olacağız.

Ülkemizde 365 hapishane bulunmakta. Tutuklu ve hükümlü sayısı 153 bin 946 dır. AKP hükümeti boyunca bu sayı yılda % 300 artmıştır. Olmayan delil ve iddialarla adil olmayan yargılama süreçleri ile birçok kişi mağdur edilmiştir. Bu mağduriyet, hapishanelerin içinde de devam etmektedir. İnsani olmayan uygulamalarla mapusların kişilik hakları ve yaşam hakları gasp edilmekte, sistematik olarak yıldırma ve sindirme politikaları uygulanmaktadır. Bu durum mapusları bedensel ve zihinsel olarak hasta etmekte ve öldürmektedir. Hasta mapuslar sağlığa erişim alanında, doktora ve tam teşekküllü hastaneye ulaştırılmama, tedavi edilmeme yada tedavisinin gereğinin yapılmaması ilaçlarının verilmemesi gibi engellerle karşılaşıyorlar. LGBT mapuslar giymek istedikleri kıyafetleri giyemiyor taciz ve kötü muameleye maruz kalıyorlar. Kadın mapusların Jinekolojik muayenelerinde bile kolluk kuvvetleri bulundurulmak isteniyor.Çocuk mapuslara taciz, tecavüz, şiddet ve kötü muamele ile onarılamaz travmalar yaşatıyorlar.

Tüm bu insanlık dışı uygulamalar kabul edilemez, asla kabul etmiyoruz.! Dört duvar arasına sıkışmış, demir-beton-nemin içinde adeta hücre hücre çürütülmek istenen mahpusların yaşam hakkı başta olmak üzere insani bir ortam sağlanmalıdır. Tecrit işkencesine son verilmeli ve hasta mahpuslar derhal serbest bırakılmalıdır.

Bu hafta sizlere Mehmet Baki Kaplan’nın durumunu aktaracağız.

Mehmet Baki Kaplan 23 yıldır hapis yatmakta. 1992 yılında uzun süre göz altında tutulmuş, bu süre zarfında çok ağır işkence görmüştür. O dönem işkence sonrası tedavi görmemiş, sorunları daha da kronikleşmiştir. Şu anda Edirne F tipi hapishanesinde bulunmaktadır. Hapishanelerin kötü koşulları ve gördüğü işkencelerden dolayı ağır hasta olan Mehmet Baki Kaplan, sara nöbetlerinden dolayı sıklıkla bayılmakta 3 ile 6 saat arası baygınlıklar yaşamaktadır. Bu bayılma esnalarında vücudunun muhtelif yerlerini çarpıp başka hasarlarda almıştır. Nefes almakta güçlük çekmektedir. Üç yıl önce bel fıtığı ameliyatı olmuş, fakat ameliyat yeri hala tam iyileşmemiş ve yaradan iltihap akmaktadır. Mehmet Baki Kaplan görmüş olduğu filistin askısından dolayı kollarını kullanamıyor ve ağrıları var. İki bacağında da işkenceden kaynaklı kas erimesi, hiç inmeyen şişlikleri ve topuğunda topuk iğnesi bulunmaktadır. Bu yüzden yürümekte zorluk çekiyor. Coplu tecavüzden dolayı hala makatında kanamalar oluyor. Bu arada migren ve baş ağrıları ile de boğuşmak zorunda olanMehmet Baki Kaplan gittikçe ağırlaşmış olan sağlık sorunları yüzünden hayati risk taşımaktadır.

Mehmet Baki kaplan tedavi için hastaneye götürüldüğünde tedavisine kelepçeli olarak devam edilmeleye çalışılmış fakat Mehmet Baki Kaplan koluna takılan serumu çıkarıp bu durumu kabul etmemiştir.

Mehmet Baki Kaplan Edirne F tipi hapishanesinin yönetiminin keyfi uygulamalarına, bu halde iken bile onurlu bir duruş sergileyerek, hastaneye kelepçeli götürülmeyi ve tedaviyi red etmiştir.

Biz insan hakları savunucuları da insan onurunu ayaklar altına alantüm bu uygulamalara bir an önce son verilmesini istiyoruz.

İNSAN HAKLARI İLE İNSANDIR
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN!
SUSMA SUÇA ORTAK OLMA

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
CEZAEVİ KOMİSYONU

Fotoğraflar : Ömür Eğribel

İlişkili İçerik