f 320.Oturma Hasta Tutsak Rojbin Perişan Serbest Bırakılsın

Cumartesi, 12 Mayıs, 2018

Bugünle birlikte 320 haftadır F Oturması eylemi gerçekleştiriyoruz. Asıl olarak hücre tipi hapishanelerde hak ihllalerini duyurarak, kamuoyu oluşturmak amacıyla başlayan F oturması giderek hasta mahpuslar üzerine yoğunlaştı.
F, T, M, D; alfabe harflerini kirleterek adlandırılan hücre tipi hapishanelerde bütün mahpuslara işkenceye varan hak gaspları yaşatılıyor. Hasta mahpuslar için bu hak gasplarının sonucu mahpusun hastalık durumuyla orantılı biçimde artıyor. 1154 hasta mahpus listemizde, 401 ağır hasta mahpus bulunuyor. Yani 401 ağır hasta mahpus için hak ihlalleri ve hak gaspları öldürme amacı taşıyor.


Başı ağrıyan bir mahpusu hastaneye götürmemek hak ihlalidir. Ne var ki kanser hastası ağır hasta mahpusu hastaneye götürmemek sürece yayılan sessiz ölümdür.
Hepsini de F Oturmalarında gündemleştirdiğimiz, Menemen R Tipi Hapishanesi'nde olan 4 ağır hasta mahpus, tedavi olabilmek için 20 Nisan'da açlık grevine başladılar. Ağır hasta mahpuslar, son derece insani bir taleple açlık grevi yapıyor.

320. Hafta F oturmasında öne çıkardığımız hasta mahpus Rojbin Perişan; 1992 yılından beri tutuklu ve hapiste yazarak kendini üreten bir mahpus. “Saçlar ve Gölgeler”,
“Bakır Sesli Kadınlar”, “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek” hapiste yazdığı kitaplar. Hapiste yazdığı Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek kitabı “yasaklı” olduğu bahanesiyle kendine bile verilmedi.
Hapiste yazdığı kendi kitabı verilmeyen Rojbin Perişan'ın tedavi hakkı da engelleniyor.
Kardeşinin komisyonumuza verdiği bilgiye göre,1973 doğumlu müebbet hapis cezası verilen Rojbin Perişan,1992 yılı Ekim ayından bu güne hapiste.
Diyarbakır Hapishanesi'nde kalan Rojbin daha sonra Midyat Hapishanesi'ne gönderildi. Son olarak Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutuluyor.
Diyarbakır Hapishanesi'ndeyken safra kesesi ameliyatı oldu. Hapishane koşullarında çok kötü bir ameliyat geçirdi. Bu ameliyat sonrası sağlığı ciddi anlamda kötüleşti.
Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi'ndeyken rahminde oluşan büyük kist nedeniyle, yumurtalıklarından biri ve kistin bağirsaklarına yayılması nedeniyle de kalın bağırsağının bir bölümü kesilerek alınmıştır.
Rojbin'in rahmindeki kist iyi huylu bir kanser türü olması nedeniyle ameliyatı da başarılı oldu. Son ameliyatı, 2018 Ocak ayında Kocaeli Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapıldı.
Rojbin Perişan'ın ameliyatı başarıyla sonuçlansa da, hastalığının yeniden nüksetme riski var. Ki hapishane koşullarında bu risk çok daha fazla.
Çünkü sadece Rojbin değil bütün hasta mahpusların tedavi edilmeleri bir yana muayene hakları bile engelleniyor.
Bu yüzden biz insan hakları savunucuları diyoruz ki, Rojbin Perişan tedavi hakkına tümüyle sahip olması için serbest bırakılmalıdır. Aynı şekilde tüm hasta mahpuslar serbest bırakılmalıdır.

Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!
Rojbin Perişan serbest bırakılsın!
Tedavi hakkı engellenemez!

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu

Fotoğraf: Ömür Eğribel