F Oturması 206. Hafta: Hasta Tutsak Seyran Demir

#‎F Oturması‬ eyleminde hasta tutsak Seyran Demir'in serbest bırakılması talep edildi.

Hasta tutsaklar için her Cumartesi Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirilen F Oturması eyleminde bu hafta hasta tutsak Seyran Demir'in sağlık durumuna dikkat çekildi. Saat 13.30'da başlayan eylemde ilk olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'ndan Hatice Onaran söz aldı. Onaran, son dönemde tutsaklara yönelik baskı ve saldırıların arttığını belirterek; Edirne, Silivri ve Tekirdağ'daki tutsaklarla ilgili ciddi hak ihlalleri olduğuna ilişkin kendilerine başvuru yapıldığını belirtti. Onaran, son dönemde yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklananların çoğunun revire dahi çıkarılmadan hapishaneye gönderildiğini belirtti.
Tedavisi yapılmadığı için Lösemi hastalığı nüks etti

Komisyon adına basın açıklamasını ise Neriman Çelik okudu. Çelik dışarıda uygulanan şiddet politikasının tutsaklara ise ölüm olarak yansıdığını ifade ederek hasta tutsak Seyran Demir'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Demir'in 2006 yılında lenf hastalığına yakalandığını, maddi olanaksızlıktan kaynaklı tedavi olamadığı için hastalığının kansere dönüştüğünü belirtti. Yardımlar sayesinde 2009 yılında ameliyat olarak durumu düzelen Demir'in 2013 yılında “KCK operasyonu” ile gözaltına alındığını ve hapishane koşulları nedeniyle hastalığının ilerlediğini ve 30 kiloya kadar düştüğünü aktardı. Bu nedenle 2014 yılında serbest bırakılan Demir'in 25 Kasım 2015'te yeniden gözaltına alındığını ve tutulduğu Adana Karataş Hapishanesi'nde Lösemi hastalığının yeniden nüks ettiğini belirtti.

Çelik “Hapishane koşullarında gereğince tedavisi yapılmadığı için şu an 38 kilo olan Seyran Demir adeta ölüme sürgün edilmiştir. Yasal hakkı olan ceza erteleme talebiyse reddedilmiş, sürekli rapor işkencesine maruz bırakılmıştır” diyerek hayati tehlikesi olan Demir ve tüm hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle açıklamayı sonlandırdı.

İlişkili İçerik