Filistinli Esirlere zorla yemek yedirme planı

Esirlere 'zorla yemek' planı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail hapishanelerdeki açlık grevini başlatan Filistinli esirlere yemek yedirilmesi ve bu şekilde açlık grevine son verilmesi için çağrıda bulundu.

İsrail merkezli Haaretz gazeteside 3 Haziran Salı günü yer alan habere göre, 2 Haziran Pazartesi günü olağanüstü güvenlik toplantısında konuşan Netanyahu, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin açlık grevlerinin sonlandırılması için hapishane görevlilerine esirleri zorla besleme hakkı veren yasa tasarısının acilen onaylanması gerektiğini söyledi.

Onaylanması beklenen yasa, İsrail hapishane yetkililerine esirlere gıda konusunda baskı yapma hakkı tanıyor.

İsrail Tabipler Birliği, Netanyahu'nun acilen onaylanmasını istediği kanunu yanlış bulduğunu belirtti. Netanyahu ise ABD’nin Guantanamo hapishanelerinde esirlere zorla yemek yedirdiğini ve bu konuda sıkıntı duyulmadığını savundu.

İsrail Meclisi, daha önce İsrail Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na esirlere zorla yemek yedirmeyi ön gören kanunun onaylanmaması için çağrıda bulunmuştu.

Meclis, İsrailli yetkililerin açlık grevi meselesinin esir ile doktor arasında bir diyalog kurularak çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera ve Haaretz

İlişkili İçerik