Filistinli kadınlar 57 gündür cezaevi koğuşlarından çıkmıyor

Perşembe, 29 Kasım, 2018

İsrail rejiminin gözaltına aldığı Filistin Milletvekili Halide Cerrar’ın gözaltı süresi 4 ay daha uzatıldı.

2 Temmuz 2017’den beri İsrail’in merkezindeki HaSharon Cezaevi’nde tutulan, 12 Temmuz 2017’de Cerrar hakkında altı aylık idari gözaltı emri veren Batı Şeria askeri komutanlığı, daha sonra idari gözaltı emrini üç kez yeniledi. Bu nedenle, Cerrar’ın 28 Şubat 2019’da serbest bırakılacağının herhangi bir garantisi yok.

Uluslararası Af Örgütü Halide Cerrar’ın tutukluluk durumuna dikkat çekmek ve serbest bırakılması amacıyla imza kampanyası başlattı. Af örgütü, cezaevinde tutulan Halide Cerrar ve diğer Filistinli kadınların 6 Eylül’den bu yana bir dizi protesto gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Gözaltı koşulları ile yemek pişirdikleri, banyo yaptıkları, ibadet ettikleri ve egzersiz yaptıkları cezaevi avlusuna güvenlik kamerası yerleştirilmesini protesto eden Filistinli kadınlar, bu uygulamayı, özel hayatın gizliliğinin ihlali olarak değerlendiriyor.

Filistinli kadınlar 57 gündür cezaevi koğuşlarından çıkmayarak (mahkumların cezaevi avlusundaki dinlenme zamanı olan) fora’yı boykot ediyor. Bu protestolara misilleme olarak ise ailelerinin ziyaretlerine izin verilmiyor” diye belirtti. Uluslararası Af Örgütü imza kampanyasına ilişkin İsrail yetkililerine şu çağrıda bulundu: “Halide Cerrar ve idari gözaltında tutulan diğer tüm kişiler serbest bırakılmalı veya zaman kaybetmeden suç niteliği uluslararası kabul görmüş bir suç isnat edilerek uluslararası adil yargılama standartlarına uygun bir biçimde yargılanmalıdır.

Filistinli insan hakları örgütü Addameer’in verilerine göre, Eylül 2018 itibariyle, üç çocuk ve Filistin Yasama Konseyi’nin iki üyesi de dahil olmak üzere 465 kişi, İsrail tarafından herhangi bir suçlama veya duruşma olmaksızın idari gözaltında tutuluyor.

İlişkili İçerik