Gardiyanlardan tutuklulara: Burayı Efrin’e çevireceğiz

Perşembe, 25 Ocak, 2018

MERSİN - Tarsus T Tipi Cezaevi’nden tahliye olan Şehriban Erdem, gardiyanların tutuklulara, “Burayı Efrin’e çevireceğiz. Sizi de yakacağız” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Erdem, gardiyanları ayrıca, tek tip elbise uygulamasına ilişkin de “Size yeni cici biciler getiriyoruz” dediğini aktardı. 

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde önceki gün tahliye olan Şehriban Erdem, cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı. Cezaevinde sistemli hale gelen baskı ve şiddetin Efrin saldırısıyla birlikte yoğunlaşarak devam ettiğini dile getiren Erdem, 22 Ocak Pazartesi günü sabah sayım yapmak için koğuşlara gelen gardiyanların Efrin operasyonunu dillendirerek kendilerine tehdit ve hakaretler savurduğunu söyledi. “A., D. ve S. adlı gardiyanların sözlü hakaretlerine maruz kaldığını ifade eden Erdem, “Özellikle; S., girdiği C5 koğuşunda ‘Keşke ben de Efrin operasyonunda olsaydım. Ben orada değilim; ama burayı Efrin’e çevireceğiz. Sizi de yakacağız. Hepiniz teröristsiniz’ dedi. Arkadaşlar da bu söylem üzerine, ‘Neden böyle diyorsunuz?’ diye sorunca, saldırarak fiziki şiddete başvurdu. Daha sonra, gardiyanlar; 4 arkadaşı yerlerde sürükleyerek, darp ederek götürüp hücreye attı” ifadelerini kullandı. Darp edilerek hücreye konulan arkadaşlarının girişimler sonucu akşamüzeri koğuşa getirildiğini belirten Erdem, “Gardiyanlar arkadaşlarımızı hücreye götürdüklerinde de hakaret ederek darp etmişler. Arkadaşlarımız fiziki şiddete maruz kaldıkları için darp raporu aldı” dedi. 
 
'YENİ CİCİLER BİCİLER GETİRİYORUZ’ 
 
Gardiyanların kendilerine, “Tek tip için de hazırlık yapıyoruz. Size yeni cici biciler getiriyoruz” gibi sözlerle tehdit ettiğini söyleyen Erdem, ancak tutukluların elbiseleri giymeme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. Erdem, “Tarsus’taki kadın arkadaşlar ‘Biz ölsek de tek tip elbiseleri giydiremeyeceksiniz’ diyerek tutum sergiliyorlar. Tek tip ve çıplak aramaya karşı yürüttüğümüz eylemselliklerden kaynaklı herkese soruşturma açtılar. Şu anda birçok arkadaşın 1 yılı aşkın görüş cezaları var” diye konuştu.