Gazeteci Yılmaz 4 aydır tek kişilik hücrede

Cumartesi, 19 Mayıs, 2018

Tutuklu gazeteci İdris Yılmaz, kendisini ziyaret eden Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) üyesi avukatı aracılığıyla 4 aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu, spora bile tek başıma çıkartıldığını aktardı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), hukuki destek verdiği gazeteci İdris Yılmaz’ı tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. Tutuklu gazeteci ile MLSA adına Av. Savaş Avcı görüştü. Gittiği cezaevi yönetiminin kendisine “terör dosyaları”ndan tutuklu olanlar ile mesai saatleri dışında görüşülemeyeceğini söylediğini paylaşan Av. Avcı, uzun uğraşlar sonucu gazeteci Yılmaz ile yapabildikleri görüşmede gardiyan bulundurulup, kamera kaydı alındığını belirtti. Av. Avcı, Yılmaz’ın görüş sırasında özellikle ağır tecrit altında tutulduğunu söylediğini aktardı. Yılmaz, tek başına tutulduğu hücreye televizyon ve radyo verilmezken, az sayıda kitap ve gazeteye erişebildiğini anlattı. Yılmaz, hakkında “örgüt üyeliği” ile suçlamasıyla açılan son dosyanın ise “tamamen komplo” olduğunu ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle örgüt ile ilişkilendirilmeye çalışıldığını söyledi.

‘GAZETELERE YAZDIĞIM MEKTUPLAR SANSÜRLENİYOR’

Avukatı aracılığı ile kamuoyuna mesaj da gönderen Yılmaz, gazetelere gönderdiği mektupların bile cezaevi idaresi tarafından bilinçli olarak gönderilmediğini ifade etti. Yılmaz’ın mesajında “Yaklaşık 4 aydır tek kişilik hücrede tutuluyorum. İnsanlarla sohbetim yasak. Spora bile tek başıma çıkarılıyorum. Gazetelere gönderdiğim mektuplar sansürleniyor. Avukat görüşü bile gardiyan nezaretinde yapılıyor. TV yok, radyo yok. Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinden haber alıyoruz. Kitap ihtiyacımız var” ifadeleri yer aldı.

AVCI: GAZETECİLİĞİ NEDENİYLE HEDEF GÖSTERİLDİ

Yılmaz’ın gazetecilik ve habercilik nedeniyle birçok soruşturma ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Av. Avcı “Verilen cezalar ve verilmesi istenen cezalar birlikte düşünüldüğünde müvekkilim İdris Yılmaz bölgede gazetecilik faaliyetlerinin kefareti olarak 20 yılı aşkın hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu belirtmekte fayda vardır. Yurttaşın haber alma hakkının neferi olan basın emekçilerinin bu mücadelesini de kutlamamak elde değildir” dedi.

OK: HABER ALMA HAKKI YOK EDİLİYOR

Yılmaz’ın hukuki destek veren MLSA üyesi Av. Veysel Ok ise, “İdris Yılmaz’ın çok iyi bir gazetecilik yaptığı, hem çocuk istismarı hem de yolsuzluk haberlerinin üstüne gittiği bilinmektedir. Haberlerinde kamu yararı vardır, günceldir. Tutuklanması sadece İdris’in özgürlüğünden alıkonulması anlamına gelmiyor, toplumun haber alma ve bilgi edinme hakkının da yok edilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

İDRİS YILMAZ HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Erciş’te yayın yapan Gazete Yaşam’ın kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni olan İdris Yılmaz hakkında daha önce gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı iftira ve hakaret gibi suçlamalar ile dört dava açıldı. Üç davadan ertelemeli ceza alan Yılmaz, bir dosyadan da beraat etti. Halihazırda haberleri nedeniyle üç açık kovuşturması bulunuyor. Bunlardan birinin karar duruşması 5 Haziran 2018 tarihinde Erciş 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Yılmaz bu davada, Erciş ilçesinde birkaç okulda yaşanan ve öğretmenlerin öğrencilere yönelik cinsel istismar vakalarını haber yapması nedeniyle, Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek tarafından “iftira” ile suçlanıyor. Hakkında açılan bir başka davada Yılmaz, Erciş Belediyesine kayyum atamasından sonra bazı park, cadde ve sokakların Kürtçe isimlerinin Türkçe isimlerle değiştirilmesinin haberini yapması ile ilgili olarak “hakaret” suçlamasıyla karşı karşıya. Bu davanın ilk duruşması ise 21 Eylül günü Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Yılmaz’ın Erciş’te birkaç korucunun karıştığı darp haberiyle ilgili “iftira” suçlaması ile yargılandığı dava duruşması da 17 Temmuz’da görülecek.