Gazeteciye gönderilen ‘Hapishanelere Esinti Yollayalım’ kitabı verilmedi

Cuma, 6 Nisan, 2018

Tutuklu gazeteci Ziya Ataman, Adil Okay’ın “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabının “Devlet görevlilerini aşağıladığı” gerekçesiyle verilmediğini bildirdi. Tutuklu Sedat Avcı da, kendisine gönderilen kartpostalların verilmediğini aktardı.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ziya Ataman’a gorulmustur.org ekibi tarafından gönderilen Adil Okay’ın “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı verilmedi. Ataman, gönderdiği mektubunda kitabın kendisine verilmeme gerekçesinde Cezaevi Eğitim Kurumu incelemesi kararında “Devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan, mesnetsiz ve yersiz çok sayıda içerik tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildiğini aktardı.

Ataman’a verilmeyen “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı 2016 yılında yayınlandı. Kitapta F Tipi Cezaevlerine geçiş süreçlerinde yaşananlar anlatılırken, tutuklulardan gelen mektuplar ve tutuklulara dair haberler de yer alıyor. 

‘GAZETECİLERE YAZILAN MEKTUPLAR GÖNDERİLMİYOR’
 
Yine gorulmustur.org ekibi tarafından Kayseri T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Sedat Avcı’ya gönderilen kartpostalların da verilmediği öğrenildi. Diyarbakır Sur’da yaşayan bir çocuğun fotoğrafının bulunduğu kartpostalın tarafına verilmediğini belirten Avcı, adli tutuklulara ise jilet verildiğini yazdı. Avcı, ayrıca özgür basın emekçilerine yazdıkları mektupların da cezaevi tarafından postaya verilmediğini bildirdi. 
 
Telefonla aradığımız söz konusu cezaevlerinde yetkili kimsenin olmadığı yanıtı verildi.

İlişkili İçerik