Gaziantep Hapishanesinde Tutsaklara askeri nizam uygulaması

Antep L Tipi Cezaevi’nde bulunan tutsaklara baş gardiyan öncülüğünde baskın yapıldığı ve askeri nizam uygulandığı ortaya çıktı. Yaşadıkları hak ihlallerini yakınları aracılığı ile paylaşan tutsaklar, bir hasta tutsağı tedavi edilmediğini söyledi

Cezaevlerinde tutsakları baskı altında tutmak için neredeyse her gün farklı politikalar deneniyor. Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsakların askeri kuralların dayatıldığı ve özel olarak oluşturulan gardiyanların saldırılarına maruz kaldıkları öğrenildi. Cezaevindeki “özel” uygulamaları aileleri aracılığıyla aktaran tutsaklar, baş gardiyan öncülüğünde, koğuşlara ani baskınların yapıldığını, askeri nizamın dayatıldığını, hastane ve mahkemelere gidiş gelişlerde eziyet çektirildiklerini belirtti.

Yaralı tutsak tedavi edilmiyor

Yapılan baskınlarda bir tutsağın dolabından çıkan günlüğe el konulduğunu ve günlükteki yazılar nedeniyle tutusağa 11 gün hücre cezası verildiğini aktaran tutusaklar, 7 kişilik koğuşlarda ise 17 tutsağın kaldığını belirtti. Tutsaklar, daha önce asker şimdi ise gardiyan olarak görevlendirilen 18 kişini de tutsaklara yoğun baskı yaptığını belirtti. Kendilerini baskı altında tutarak teslim alma ve kişiliksizleştirmeyi dayattıklarını kaydeden tutsaklar, bunu asla kabul etmeyeceklerini dile getirdi. İsmail Tüzün adlı tutusağın sağlık durumu ile ilgili bilgi de veren tutsaklar, Tüzün’ün vücudunda şarapnel parçaları olmasına rağmen tedavi edilmediğini aktardı.