Gaziantep Hapishanesinden tutsakların yolladığı hak ihlalleri raporu

Tarih: 
Pazartesi, 28 Mayıs, 2018

Değerli insan Adil OKAY

Merhaba ;

İyi olmanızı diliyor , selam ve sevgilerimi gönderiyorum .

Göndermiş olduğunuz kitaplar için teşekkür ederim. Ancak daha elime geçmediğinden okuyamadım . Ayrıca kitabımın tanıtımını yaptığınızı aileden öğrendim. Ayrıca teşekkürlerimi sunarım .Umarım tüm bunların geride kalacağı - kaldığı zamanlar yakındır. Bu aralar gün geçmiyor ki bir şeyler çıkmasın karşımıza... Daha çok zindanın içinden ve yaşadığımız sorunlardan bahsetmek istiyorum.(...)

Bizler siyasi tutsaklar olduğumuz için haliyle sorunlarımızda siyasi ve toplumsal sorunlardır. Bu da en çok sizin tarafınızdan anlaşılır.

 Şu anda mevcut koşullarda yaşadığımız sorunlar şunlardır :

1- G.antep H tipi  cezaevinden L tipi cezaevine sürgün olan tutsaklar aramıza verilmiyor ve şuan hangi blokta tutulduğuna dair de bir haber alamıyoruz. Bunu bir politika olarak uyguluyorlar arkadaşlarımızı yanımıza vermiyorlar.

2- Üçüncü kişilerle görüş hakkından yararlandırılmıyoruz veya değiştirmek için   örnek ; iki yıldır görüşe gelmeyen bir şahsı değiştirmek için  cezaevine yazınca sonuç alınmıyor İnfaz Hakimliği lehte karar veriyor . İdare kabul etmiyor . G. antep 1 . Ağır Ceza emsal kararı lehte alıyor idare yine uygulamıyor.Şu anda onlarca arkadaşımız bu mağduriyeti yaşıyorlar.

3- Cezası biten arkadaşlarımız iyi hal gerekçesiyle tahliye edilmemektedir. Şu an 10 arkadaşımız bu durumdadır.

4- Kaşık ( demir kaşık ) iki yıldır hala verilmiyor. Nedeni OHAL 'dir.

5-Tüm aileler şehir dışından gelmesine rağmen ve çok insani  bir durum olmasına rağmen görüş saatlerini  13:00 ' den 11:00 ' e en sonda da 9:50 ye  ve 30 dakikaya indirerek  ailelere maddi manevi  bir işkenceye dönüştürdüler. 21.05.2018 tarihinden itibaren görüş saatlerimiz 9:50-10:20 olarak değiştirilmiştir.

5- Hala kelepçeli tedavi dayatılmaktadır.

6-Spor- el işi faaliyetlerini kendi kısmımız dışında kimseyle yapamıyoruz ki zaten günün 24 saati  aynı koğuşu paylaşıyoruz.

7- Kimi personeller bilinçli provokasyon çıkarmaya çalışıyorlar.

8- Ailelerimizin getirdikleri eşyaları bilinçli olarak aylarca  ve keyfi bir şekilde bize vermiyorlar . Depodaki eşyaları da vermiyorlar.

Bu sıraladıklarım belli başlı sorunlarımızdır . Kimi şeyleri de artık yazma ihtiyacı duymuyorum .

               İlgili yerlere ulaştıracağınıza inanıyor ve  şimdiden duyarlılığınız için teşekkür ediyorum .

               Selam ve sevgilerle ...

14.05.2018

Müslüm KARADAĞ

L Tipi Kapalı Cezaevi D-9

Gaziantep

 

İlişkili İçerik