Gezi tutuklularına süngerli oda işkencesi

Kürkçüler F Tipi Hapishanesi'nde Gezi direnişçileri hücrede gardiyanlar tarafından darp edildi, ardından süngerli odaya alındı.

ADANA- Adana Kürkçüler F Tipi Hapishanesi'nde 3 tutuklu gardiyanların işkencesine maruz kaldı.

Alınan bilgiye göre, Gezi direnişi nedeniyle ESP'ye yönelik 18 Haziran'da ülke genelinde yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan SDP üyesi Mahmut Yiğit, başka bir davasının duruşmasından dönerken, hapishanenin içerisinde gardiyanların 60 yaşlarındaki bir tutukluya kötü muamelede bulunduğunu gördü. Gardiyanlara müdahale eden Yiğit, kendi hücresi yerine tek kişilik bir hücreye götürüldü ve burada iki boyunca gardiyanlar tarafından darp edildi. İşkence sonucu fenalaşan Yiğit, hapishanede revirine kaldırıldı. Kendisine gelince, Gezi direnişçisi ESP üyesi Murat Akıncı ve KCK davasından tutuklu Bedrettin Akdeniz ile birlikte kaldığı kendi hücresinin havalandırmasına götürüldü.

Akıncı ve Akdeniz, Murat Yiğit'in darp edildiğini görünce, kapılara vurarak olayı protesto etti. Gardiyanlar bunun üzerine hücreye girerek, bu kez 3 tutukluya birden saldırdı. Murat Akıncı'nın kafasında kırık oluşurken, her üç tutuklunun da vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri meydana geldi.
Daha sonra Murat Akıncı ve Bedrettin Akdeniz süngerli odaya götürüldü.

Tutuklu yakınları ve insan hakları savunucularının, işkenceye ilişkin yarın saat 12.30'da İnönü Parkı'nda basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

Kaynak: etha.com.tr