"Görülmüştür ekibinin bizler icin harcadığı emeğin bizdeki - bendeki karşılığını anlatmak cok kolay değil"

Tarih: 
Salı, 17 Temmuz, 2018

"Patlak topumuzu zindan usulu yöntemle şişirdik. Bir saatlik havalandirma hakkımızda biraz top oynadik. Birazcık oynamamıza rağmen kan ter icinde kaldık. 23 saat içerde kalmanın hamlığı mı desek, dünya kupası heyecanıyla koşturduğumuzdan mı desek bilemedim."

Tayyar EROĞLU  2 No‘lu F Tipi Hapishane A-İ – 139  TEKİRDAĞ

***

Adil Hocam, Merhaba

Her şeye rağmen güzel bir pazar geçirdik. Küçük  alanımızın temizliğini yaptık. Yaşam alanımız daha ferah oldu. Çalışmak insana huzur veriyor. Malumunuz‘ki hareketsizliğe mahkumuz. Top oynarken yanımızdaki arkadaşımız sakatlandı malesef o katılmadı bu huzura. Dar alanda kısa paslaşma yapamadık piyango Ali arkadaşa vurdu.

 

OHAL günlüğünü aldım. Oldukca somut olan yaşamı solumuş olduk. Birimize mektup gelir ama gelende kalmaz paylaşılır. Paylaştıkça çoğalan bu sevda bizim ondan....

Köy yaşamına dair hemen herkesin ufakta olsa malumatı vardır. Bizzat yaşayan biri olarak  oradaki yaşamın her şeyini  bilirim.  Emeğe verdklleri bir değer vardır içten gelir o insanı mahcup eder. İster istemez ne yaptım ki bu kadar değerli der insan. Kuşluk vaktinden akşamın darına kadar çalışan yokluk yoksunluk yoksulluk yaşayan insanlar kendileri için yapılan her hangi bir şey için harcanan o emeğin değerini cok iyi anlar ve elinden gönlünden geçen her daim insanı mahcup eder. Görülmüştür ekibinin bizler icin harcadığı emeğin bizdeki - bendeki karşılığını anlatmak cok kolay değil. Kuşkusuz ki her birimizde farklı duygular uyandırır bu emek bendeki yansımasını direncin-direnişin önemli bir parçası olarak görüyorum. Zira direnc-direnis bireyde baslayan biten bir süreç degildir tek başına. Bir nehri besleyen onlarca kol bir ağacın onlarca dalı misali direncin onlarca parçasından biridir o değerli emeğiniz. Belki sıradan belki alalade belki basit mesele nicelikte değil olamaz da, o yüzden tırnak icine aldım ya. Değerli çünkü özdür, o emek. İmkanim olaydı da hapishane ürünü denilen nacizane bir şeyler yapaydım. Ne yazık ki bu imkandan da yoksunum.

 

(…) Secimlerin bircok açıdan normale dönüş olmayacağı kanaati taşıyorum. Daha cetrefilli- çetin bir sürece hazır olunması düşüncesindeyim. 7 Hazirani hatirlamak isabetli olur. Mesele şu ki demokratik bir ulkede demokrasi temsilcileri arasında bir seçim olmuyor. Tam tersine sermayenin el değistirme sürecinin yaşandığı egemen sınıflar arası bir çatışmadan iktidar kavgasından bahsediyoruz. Bu yaz gercek anlamıyla sıcak geçebilir. (…)

 

Daha alt okumalarla analiz derinleştirileblir – tabiki. Maksat iki lafın belini kırmak. Onu da deminde- tadında bırakmak gerekiyor. Yaşamın akışına dair olana donelim bari. Patlak topumuzu zindan usulu yöntemle şişirdik. Bir saatlik havalandirma hakkımızda biraz top oynadik. Birazcık oynamamıza rağmen kan ter icinde kaldık. 23 saat içerde kalmanın hamlığı mı desek, dünya kupası heyecanıyla koşturduğumuzdan mı desek bilemedim.

 

Mektubunda okumuş olduğun kitaplardan bahsetmişsin. Dolmus ve otobüslerde az kitap bitirmedim. Mesefe uzunsa ve yer bulmuşsam dünyalar benim olurdu. Simdi ise durum farklı. Dışarıdan kitap alınmıyor, sipariş veriyoruz yılan hikayesine dönebiliyor. Devrimci yayını unuttuk zaten. Amannnn neyse o günler güzeldi, ama en güzel günler değil tabi ki.

1 haftalık kafesli hücre maceramız oldu. Sonra aldılar bizi oradan. Gokyüzünü baklava dilimli görmekte ölmeden önce nasip oldu yani.

 

Şu an açısından devrimcilerin hic biri kafesli yerde degil hepsini aldilar. Gülencilerin başımıza daha çok işler açacağı kanaatindeyim.

Sincan 1 no‘luda iken klasik muzik dinleme olanağım vardı burada kalmadı. TRT okul diye bir kanalda var fakat haftada bir gecenin 23.00 ünde . Neyse uzatmıyorum... radyomuzda yok olsa da pek çekmiyor. Uzun dalda frekans nedeniyle radyoları toplamışlardı haliyle ondan da yani o pek cekmeyenden de olduk. Kaldık ortada. Klasik muzik dinlemek kulak aşinalığı nedeniyle keman çalışmama katkı sunuyordu. Ağır aksak devam ediyordu. Yay icin gerekli olan reçineyi de alamadım. Alır mıyım onu da bilmiyorum.

 

Günü gece eyledik. Salçalı bulgur pilavına değişik çeşniler katıp bir güzel yoğurup bir tur meze yapmıştı Ali ve Cemal. Aksam yemeğimiz oldu. Gazetelere baktım, burada geç bakma lüksü oluyor. Gazete zaten öğlen geliyor. Akşama bırakmanın bir sakıncası olmuyor. Benim açımdan. Sonra da Brezilya maçını izledik.

 

Bizler icin emeğini esirgemeyen tüm canlara, dostlara, arkadaşlara devrimci selam ve sevgiler bizden.

Umutla ve Dirençle

Tayyar