Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi

Görülmüştür Ekibi olarak, İnsan Hakları Derneği işbirliğiyle 5 Haziran 2015 tarihinde saat 17.00'de Eğitim-Sen Mersin şubesinde (Özgür Çocuk Parkı yanı) "Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi" düzenliyoruz. Herkes sergimize davetlidir.

Bu sergiyle ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz bir söyleşiyi yararlı olacağı düşüncesiyle paylaşıyoruz.

Ali Abalı: Hocam, hangi gruplardan ve hangi cezaevlerindeki mahkumların çalışmaları sergide yer alıyor?

Görülmüştür Ekibi: Türkiye’nin tüm cezaevlerinden ürünler var. Her sol gelenekten mahpusun çalışmaları bunlar. Sosyalistlerin, Yurtseverlerin. Yani politik tutsakların çalışmaları diye özetleyebilirim. Ayrım yapmadık.

Ali Abalı: Geçtiğimiz yıllarda da Ankara, Karaburun, Antakya, Paris; Marsilya gibi kentlerde de bu sergiyi açmıştınız. 68’liler ormanında da “Görülmüştür” damgalı bazı ürünleri sergilemiştiniz. Bunların şimdi gerçekleşecek sergiyle bağlantısı var mı? 

Görülmüştür Ekibi: Tabi var. Devamı niteliğinde diyebiliriz. ‘68’liler Derneği’, 6 Mayıs Deniz’leri anma etkinliğinde 68’liler ormanında, o sergiyi organize etmişti. Bu sergi de “Görülmüştür” ve Mersin İHD’nin ortak projesi olarak gerçekleşiyor. Önemli olan paylaşmak ve tutsakların seslerini duyurmak.

Ali Abalı: Bu sergi geniş kapsamlı ve ulusal boyutta olacak sanırım. Peki başka kentlere taşınacak mı?

Görülmüştür Ekibi: Evet. Bu kez sergiyi daha geniş hazırladık. Gelen ürünler çoğalmıştı. Seçki yaptık. Resimleri çerçevelettik. 100 politik tutsağı, 100 resmi−deseni sergilenecek. Bunların yanı sıra yüzlerce ‘görülmüştür’ mührü taşıyan zarf ve mektup sergilenecek içerinin havası dışarı yansıyacak. Sadece yağlı boya tabloların duvarlara asılması değil yaptığımız. Yağlı boya tablolar, tutsakların kara kalem çalışmaları, süslenmiş mektuplar, görülmüştür mührü taşıyan çalışmalar, el yazıları. Bu sergi Türkiye’yi dolaşacak diye umut ediyorum.  

Ali Abalı: Yıllardan beri örnek bir çalışma yürütüyorsunuz. Size teşekkür edip kolay gelsin diyorum. Teşekkür ediyorum, zira çalışmalarınız sonucu, ben dahil birçok arkadaşım birer ikişer mahpusla yazışmaya başladık. 

Görülmüştür Ekibi: Biz teşekkür ederiz. Önemli olan içeride insanların daha özgür, eşit mutlu yaşaması için, temiz bir toplum ve temiz bir doğa için mücadele eden, bu uğurda bedel ödeyen politik tutsakların seslerinin duyulması. Onlar kendi şahsi çıkarları için değil, bizim, hepimiz için içerideler.

Not: 2011 yılında Paris'te gerçekleştirilen sergiden görüntüler için https://www.youtube.com/watch?v=OmYWZPjJs-o bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Görülmüştür Ekibi

İlişkili İçerik