Görülmüştür Ve redfotoğraf Gruplarının Ankara'da açtığı sergi

'İçeriden dışarıya' fotoğraf sergisi Ankara'da açıldı

Hapishanedeki 68 tutsağın zihinlerinde resmettikleri fotoğrafları dışarıda gerçeğe dönüştüren bir proje olan "İçeriden Dışarıya Fotoğraf/Düşler Tutsak Edilemez" sergisi Ankara'da açıldı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 19:31

ANKARA - RedFotoğraf ve Görülmüştür ekibinin hazırladığı "İçeriden Dışarıya Fotoğraf/Düşler Tutsak Edilemez" fotoğraf sergisi Mimarlar Odası Ankara Şubesi sergi salonunda açıldı.

Yaklaşık 30 cezaevinde kalan sol, sosyalist ve yurtsever tutsakla yapılan görüşmeler neticesinde tutsakların çekmek istedikleri fotoğraflar, mektuplarla dışarıya iletildi. 68 tutsağın tanımladıkları şekle en yakın fotoğrafı çekmeyi ise 60 fotoğrafçı üstlendi.

Proje doğrultusunda 68 tutsağın hayallerinde resmedip, 60 fotoğrafçının deklanşöründe somutlaşan fotoğraflar açılan sergide sergilendi. Sergide yine fotoğrafların oluşum sürecini anlatan mektuplar ile yine tutsakların sorunlarının yansıtıldığı mektuplar da yer aldı.

Cezaevinde ürettikleri takılar da tutsaklara katkı için sergide satışa sunuldu.

Serginin açılışında konuşan Görülmüştür Koordinatörü Adil Okay, amaçlarının sayıları her gün artan, güncel rakamı ile 230 bin politik ve adli tutuklu ve hükümlülerin seslerini dışarıya duyurmak olduğunu ifade etti. Okay, "OHAL koşullarında her gün artan baskı ortamında, tecride, fiziki işkenceye rağmen ayakta kaldıklarını, düşünce ürettiklerini kamuoyuna duyurabilmekti" dedi.

Sergi, 4 Mayıs'a kadar açık görülebilinecek.