Guantanamo hâlâ açık

ABD BAŞKANI OBAMA 2009’DA KAPATMA SÖZÜ VERMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama, bir kez daha Guantanamo Üssü’nü kapatmak istediğini söyledi. Obama; Kongreye, mahkumların üçüncü ülkelere transferi için kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu.

Hapishanenin anayasaya aykırı bir şekilde kurulduğunu ifade eden Obama, “Guantanamo tüm dünyada ABD için kanunlara uyulmamasının sembolü oldu” şeklinde.

TAMAMEN ‘DUYGUSAL’

Obama, ülkenin yaşadığı bütçe kesintileri sürecinde dahi 166 mahkumun olduğu üsse her yıl 150 milyon dolar para harcandığını vurguladı. Bu rakamın neredeyse mahkum başına bir milyon dolara denk geldiğine dikkat çeken Obama, “Biz kendi evimizde eğitim ve araştırma bütçelerini kısarken Savunma Bakanlığı Guantanamo’nun açık tutulması için 200 milyon dolar daha harcanması gerektiğini öngörüyor” dedi.

PARTİLER ÜSTÜ BİR MESELE

Başkanlığa ilk aday olduğu dönemdeki rakibi Cumhuriyetçi Parti Senatörü John McCain’in de üssün kapatılması için destek verdiğini ve sorunun partiler üstü olduğunu belirten Obama, “Bugün, bir kez daha, Kongreye mahkumların transferini engellemek için getirilen kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

‘HİÇ AÇILMAMALIYDI’

Guantanamo’nun hiç açılmamış olması gerektiğini belirten Obama, Dışişleri ve Savunma Bakanlığına mahkumların üçüncü ülkelere transferinden sorumlu kıdemli yetkililer atadığını, mümkün olan en yüksek ölçüde transferi uygun olan mahkumları üçüncü ülkelere göndereceklerini söyledi. Obama, “Uygun olursa teröristleri kendi mahkeme ve askeri adalet sistemimize getirerek adaleti sağlayacağız” dedi. Bu ifadesiyle Obama, çoğu henüz mahkemeye bile çıkarılmayan mahkumları “terörist” olarak nitelendirdi.

Mevcut adımlar atıldıktan sonra mahkumların yargılanması için bazı yasal problemlerin yaşanabileceğini ifade eden Obama, bu problemlerin üssün kapatılmasına karar verildikten sonra çözüleceğinden emin olduğunu söyledi.


AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULAR ZORLA BESLENDİ

Üç ayı aşkın süredir açlık grevini sürdüren Guantanamo’daki  tutuklulara tüp aracılığıyla zorla yemek yedirildiği ortaya çıkmıştı. Konuya dair, Rusya’nın Sesi radyosuna konuşan “İşkencelerden Özgürlük” Kuruluşunun Aktivisti, Hekim William Hopkins, böyle bir beslemenin işkenceden beter olduğunu söyledi.

Guantanamo cezaevinde yargılanmadan bulundurulan tutsaklar, 6 Şubat günü cezaevi tarihinde en uzun ve kitlesel açlık grevini ilan etmişti. Bazıları o denli zayıflamış ki, ölüm eşiğine geldi. ABD yönetimi ise cezaevine, sorunu kendi yöntemiyle “çözen” sağlık personelini gönderdi. Psikiyatri ve Terapi Uzmanı William Hopkins durumu şu sözlerle anlattı: “Cezaevinde zorla yemek yedirmede tüpler kullanılıyor. Bu, çok sancılı bir süreç, solunum problemleri meydana geliyor. Mevcut kurallara göre, hastaya zorla yemek yedirmeye doktorların hakkı yok. Guantanamo’da olup bitenler ise bu kuralların ihlalidir.”

William Hopkins, ABD hükümetin çıkmazda olduğunu belirterek şunları söyledi: “Amerikalılar böyle bir durumdan nasıl çıkılacağını bilmiyorlar gibi görünüyor. Çoğu tutsakları mahkemeye çıkaramıyor, çünkü bu takdirde çoğu suçsuz bulunacak. Ayrıca işkencelere maruz kalanlar, mahkemeye katılamıyor.”

Guantanamo’da hiçbir açlık grevi bu denli uzun sürmemişti. Dört yıldan fazla bir süre işkenceye maruz kalan cezaevinin eski tutuklusu Murat Kurnaz, Rusya’nın Sesi radyosuna, yargıç karşısına çıkmayı bekleyenlere nasıl davranıldığını anlattı: “Ben de açlık grevi ilan ettiydim. Örneğin, hasta tutsaklara ilaç verilmediği zaman biz açlık grevi başlatıyorduk. Şimdiki açlık grevinin başlıca nedeni, eminim, kötü muamele. Ayrıca, bu tutsakların hiçbirisine yargıç önüne çıkma fırsatı sağlanmadı. Suçlularsa, ömür boyu hapis cezası dahil mahkeme kararıyla verilen cezayı çekmek hakları var. Eminim, orada bulunanların yüzde 90’ı suçsuz. Pakistan başta olmak üzere, bazı ülkelerde polis ve askerlerin evsizleri tutuklayıp olası terörist sıfatıyla 3 bin dolarlık ödül karşılığında Amerikan hükümetine sattığını biliyorum.” (DIŞ HABERLER)

Kaynak: evrensel.net

İlişkili İçerik