GÜNEY AFRİKA’DAN YAZAN TAKİPÇİMİZ POLİTİK TUTSAK DİNAH MAKHETHA İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPIYOR

Dinah'ın ana dili Zulu, ama ingilizce konuşuyor ve yazıyor. Dolayısıyla üç beş kelime bile olsa çevirilerle vs onunla mektuplaşma onun cezaevinde yalnızlaşmasının önüne geçecektir.

***

Ben Güney Afrika Johannesburg şehrinde yaşıyorum. Bu şehirde Siyah siyasi bir kadın hükümlü var ve adli koğuşta kalıyor. Çünkü birincisi siyasi kadın hükümlü ya da tutuklu pek yok gibi bir de ANC hükümeti kolay kolay herkesi siyasi konumda tutmak istemediğinden onları adli bölümde yargılıyorlar ve adlilerle aynı koğuşlarda tutuyorlar.

Sorun şu ki erkek olsa idi daha kolaydı çünkü her zaman erkeklerin sayısı daha çok olduğundan kendi aralarında dayanışma yapmaları kolay oluyor

ama kadın olduğundan özellikle cezaevi içinde kendini yalnız hissediyor. Dışarıda ise bir çok kurum kuruluş olsa da kadınlarla dayanışmak erkeklerle dayanışmaktan daha geride kalıyor bu bir hayat gerçeği.

 

Geçen hafta ziyaretine gittiğimde cezaevi koşullarından bahsetti ki gerçekten çok çok kötü. Ve özellikle kadın hapishanesinin erkek hapishanesine göre çok daha ilgisiz ve kaderine terk edilmiş olduğundan söz etti. 3 gündür su ve elektriğin olmadığını bu nedenle de mutfağın çalışmadığı gerekçesiyle yemek verilmediğini, günlük sadece bir ekmek ve öğün başı bir çay bardağı süt verildiğini söyledi. Dışardan yiyecek almıyorlar içerdeki kantinden ise zaten ancak haftalık alışveriş yapabiliyorsun ki onda da biz gördük sağlıklı hemen hiçbir şey yok.

Biz de bir poşet birşeyler almaya çalıştık acil ihtiyacı gidersin diye ama bir insanın özellikle de hapiste yiyeceği zorunlu sağlıklı gıdalar bile yoktu.

Dinah bu durumun erkek cezaevinde bu derece olmadığını söyledi

bu bize şunu gösteriyor ki gerçek yaşamda nasıl kadınlar sanki bir şeye ihtiyacı olmaz ve her şeye dayanırlar düşüncesi ile yok sayılıyor , cezaevinde bunun etkisinin on katı hissedildiğini düşünün.

 

Bu sebeple özellikle Dinah için de bir mektuplaşma dayanışması yapılması gerçekten çok iyi olur diye düşündüm o yüzden bura ile paylaşmak istedim.

 

Dinah'ın ana dili Zulu, ama ingilizce konuşuyor ve yazıyor. Dolayısıyla üç beş kelime bile olsa çevirilerle vs onunla mektuplaşma onun cezaevinde yalnızlaşmasının önüne geçecektir.

Ailesinin maddi durumu iyi değil ve uzakta oturduğundan her zaman gelemiyor.

uluslararası bazı mektuplaşmalar en azından kısa sürede oradaki koşulların hızla düzenlenmesine yardımcı olabilir.

 

Bahsettiğim tutsağın ismi Dinah Makhetha

Hapishane adresi:

 

Dinah Makhetha

Johannesburg female correctional centre. Private Bag X 04.Mondeor.2110.Dinah makhetha.215240318.D3 Cell 8

Güney Afrika