Hak İhlalleri İşkenceyi anlatınca telefonu kapattılar

Pazartesi, 19 Mart, 2018

Karaman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için darp edilen ve tek kişilik hücrelere konulan 3 tutsağın açlık grevi 7’nci güne girdi.

Cezaevinde 13 Mart’ta ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için hasta tutsak Nezir Dayan ile tutsaklar Ali Aydın, Abdullah Güven, Mehmet Sait Alptekin, Mahsum Akdemir, Ömer Aydın, Mahmut Ekici, Bülent Kaçan, Özgür Ceylan ve Hacı Mehmet Bozdağ gardiyanlar tarafından darp edildi. Tutsaklardan Abdullah Güven, Ali Aydın ve Mehmet Sait Alptekin daha sonra tek kişilik hücrelere konuldu. Tutsaklar ise saldırıyı protesto etmek için açlık grevine başladı.

Kamerasız odada işkence!

Hücrede tutulan tutsaklardan Ali Aydın’ın annesi Emine Aydın, 16 Mart’ta oğluyla kısa bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Oğlunun cezaevinde yaşananları anlatmasıyla bağrışmaların yükseldiğini ve hemen telefonun kesildiğini aktaran Aydın şunları söyledi: “Birkaç dakikalık telefon görüşmesi sırasında bana aktarımına göre, son 10 gündür cezaevi yönetimi ve mahpuslar arasında çok gergin günler yaşanmış. 13 Mart sabahı gardiyanlar tutuklulara ayakta sayımı dayatmış. Bunun üzerine ayakta sayımı kabul etmeyen tutuklular gardiyanlar tarafından kamerasız görüş odasına alınarak saldırıya maruz kalınmış. Bu kamerasız odada yaklaşık olarak 35 ila 40 gardiyan ve de cezaevi müdürleri oğlum ve aralarında hasta tutuklularında olduğu birçok tutuklunun vücudunda morluklar oluşturana kadar darp etmişler.”

Uygulamalar bitene kadar…

Saldırı sonrası gardiyanların hücrede de darp etmeye devam ettiğini anlatan Aydın, “Gardiyanlar oğlum ve diğer tutukluları hücrede de saldırmalarından dolayı açlık grevine girmişler. Oğlum ‘cezaevindeki uygulamalar son bulmayana kadar açlık grevini sonlandırmayacağız’ dedi. Ayrıca açlık grevinde olanlara cezaevi yönetimi su bile vermiyormuş. Zaten oğlum bunları dile getirirken bir anda bağrışma sesleri geldi ve hemen ardından telefon kapandı” dedi. İHD Adana Şubesi’ne başvurduklarını belirten Aydın, duyarlılık çağrısı yaptı.