HAPİSHANEDE DARBE II: YENİ GELİŞMELER

Tutsak yakını olan bazı takipçilerimizden gelen haberlere göre, birçok cezaevinde ziyaret yasağının kalktığını öğrenmiş durumdayız.

Çeşitli Hapishanelerden Darbe Uygulamaları Haberleri

Gerek sayfamıza gelen bilgiler gerekse de çeşitli basın organlarında çıkan haberleri derledik. 15 Temmuzda yapılan Darbe Girişiminin faturasının nasılda Siyasi Tutsaklara kesildiğini görüyoruz. Sık sık tutsakların haklarını gasp eden Tekirdağ’dan haberler geldi. Tekirdağ 1 No’lu F Tipi’ne giden bir aileyle tutsaklar sayfamıza haber göndermiş. 3 kişilik kalan tutsaklar 6 kişi kalıyor ve ranza verilmeyip tutsaklar yerde yatıyorlar. 2. bir emre kadar  günlük 1 saat kütüphane, spor, sohbet gibi aktivitelerini iptal edildi. Tekirdağ da sürgünlerde başladığını anlatan tutsaklar. Üzerlerinde ki baskıyı herkesin duymasını istediler.

Sincan F Tipi’nde ve Kırıkkale hapishanesinde de aynı uygulamalar yaşanıyor. Sincan Hapishanesinde ek olarak tutsakların sağlığa erişim hakları engelleniyor. . Hasta tutsaklara gardiyanlar “hazırlan hastaneye gideceksin” dedikten sonra tutsaklar hastaneye götürülmüyor. Durumu soran tutsaklara ise “askerler Güneydoğu’ya operasyona gitmiş, asker olmadığı için hastaneye götüremiyoruz” şeklinde gayrı ciddi cevaplar veriliyor.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde Pazartesi görüşüne giden aileler ve siyasi tutsaklar darp edildi. Darp edilen tutsaklar koğuşları yerine tek kişilik hücrelere gönderildi.

Son olarak görece iyi diyebileceğimiz yeni bir haber aktaralım: tutsak yakını olan bazı takipçilerimizden gelen haberlere göre, birçok cezaevinde ziyaret yasağının kalktığını öğrenmiş durumdayız.

Son not: “Mektuplara yasak var mı” sorusu sıkça geliyor: Hayır, mektuplar geç gidiyor, geç geliyor belki ama sonuçta ulaşıyor. Bu zor günlerde “ulaşmaz” kanısına kapılmayın. Mutlaka mektup yazın ve yollayın. Onların sesimize ihtiyacı var. Hepimiz ziyaretçi olamayacağımıza göre mektupla ses verelim.

Görülmüştür Ekibi

 

 

İlişkili İçerik