Hapishanede kendi kendisiyle maç yapmak ve Yeni Sürgünler

Pazartesi, 27 Kasım, 2017

Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan okurlarımızın bir bölümü, cezaevindekilerin haklarından biri olan, bir başka odadakilerle birlikte spor yapmaya çıkarılma konusunda yakınmış. Onların odasındakilerin, birlikte spora çıkarılacakları oda -henüz- boşmuş ve bu nedenle sadece kendi odalarındaki kişilerle spora çıkarılıyorlarmış(!) Bence siz yine de iyisiniz. Almanya vatandaşı gazeteci Deniz Yücel, odada tek başına kaldığı yetmezmiş gibi, spora da tek başına çıkarılıyor. Ama o hiç yakınmıyor. Neden mi? Diyor ki, “Kendi kendimle maç yapıyorum ve kazanan hep ben oluyorum!”

Ağrı Kapalı Cezaevi idaresi, yasaları ve Adalet Bakanlığı’nın tüzük ve yönetmeliklerini de tanımamaya varan bir yönetim anlayışında ısrar ediyor. Hakkında herhangi bir yasaklama kararı olmayan yayın ve kitapların, mahpusların kendi parasıyla edinip, okumasını de içeren haklarına karşı çıkıyor. Ağrı’daki kimi okurlarımız, bunu protesto etmek için açlık grevine başladılar. İdarenin yasaklama kararına itiraz ettiler ve mahkeme okurlarımızı haklı buldu. Yine yasaklama gelince, yeniden itiraz edildi ve bir başka mahkeme daha okurlarımızı haklı bulmasına rağmen, cezaevi idaresi, mahkeme kararlarına infaz savcılığı eliyle yeniden itiraz peşinde.

İkinci baskısı tam yedi yıldır piyasada olan ve sanırım tüm cezaevlerine de gitmiş olduğunu sandığım “Sol Örgütler: Bölüne Bölüne Büyümek” isimli kitabımda bulunan sol örgütlerin soyağacını Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki bir odada bulup, örgütsel doküman olarak soruşturma açan cezaevi yönetimini kutluyorum! İlk defa Amerika’ya gidip, Amerika’yı keşfettiğini sanmak gibi bir şey olmuş bu…
Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgünler devam ediyor. Yeni açılan bu cezaevine sadece Bolu F Tipi Cezaevi’nden 34 kişi getirildi. Yeni açılan bu cezaevinde sadece yatak, su ve elektrik var. Diğer ihtiyaçların (hatta demirbaşların) hepsinin kantinden satın alınması isteniyor. Banyo ve tuvalet girişini gören kameraların bulunduğu bu cezaevinde kitap sınırlaması var. Ancak kütüphanesinde kitap yok. Gazeteler, Bünyan’a gelmiyor, denilerek verilmek istenmiyor.

Bünyan konusundaki en önemli şikayetler, daha önce kalınan ve oradaki kantinden alınan pek çok eşyanın burada mahpuslara verilmemesi. Plastikten yapılmış tabak, kaşık, çatal ve hatta bıçakların kantinden alınması isteniyor. Odaya en fazla 12 sandalye verilebiliyormuş; ancak odaya verilen insan sayısının neredeyse sınırı yok. Bünyan’a Kepsut L Tipi Cezaevi’nden de 29 kişi sürgün edildi. Bu kişilerden Ebedin Abi, Şehmus Özsubaşı, Emrullah Abay, Mehmet Ateş, Selim Sır aynı odadalar.

Manisa T Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlülerin hepsi (Ferit Akbulut, Cesim Levent, Sadrettin Ünver, Doğan Karan, Vedat Aydınsol, Ahmet Yeşil, Yusuf Silinsin, Ahmet Aslan) 1 Kasım 2017 günü yeni açılan Manisa-Alaşehir M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Cezaevine girerken çıplak arama dayatmasına karşı çıktıkları için darp edildiler.

Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin isim ve geldikleri cezaevleri şöyle: Kürkçüler F Tipi’nden Deniz Özdemir; Antalya L Tipi Cezaevi’nden Mesut İşbilir; Muş E Tipi Cezaevi’nden Şifa Erdoğan, Ömer Çelik. Bu cezaevinde 16 kişilik odalarda 28 kişi kalıyorlar. Sağlık sorunu olanlar, doktor yok, denilerek revire çıkartılmıyor.

Mardin E Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen 11 kişiden Hasan İbrahim, Ömer Bayram, Ferhat Adar, Tahir Aktan, Mehmet Ejder Tur, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldular. Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Sait Dayan da Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Sedat Alçiçek, Mayıs 2017’de Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Daha sonra -Diyarbakır’da başlayan implant diş tedavisinin devam etmesi için- Elazığ Yüksek Güvenlikli CİK’e geçici olarak sevk edildi. Buradan 6 saat süren yolculukla bir kez Diyarbakır’a götürüp, getirilen okurumuz, Elazığ’da tek başına tutuluyor. Radyosu, televizyonu ve temel ihtiyaç maddelerinin çoğu yok. Okurumuzun üç kişilik odalardan birine verilmemekte ısrar edilmesini anlamak mümkün değil.
İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Cem Ekinci, Agit Tekin, Cengiz Temel, Özcan Kaya, Vahit Tuna, Ahmet Sert, Merval Sungur 13 Kasım 2017 günü Tarsus 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Cezaevi girişinde malum uygulamaya maruz kaldıktan sonra, odalarda da sayımda ayağa kalkmaya zorlanıyorlar. Ayağa kalkmayan okurlarımız, insan hakları kurumlarından ilgi bekliyor.

Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kasım Karataş, Kemal Ak ve Salih Erbekler, Ege’de yıldızlaşan İlyas Demir ve cenazeye giderken trafik kazasında yaşamını yitiren annesi Rukiye Demir için arkadaşları Osman Demir’e başsağlığı dileklerini iletiyorlar.
Ceyhan M Tipi Cezaevi’ne gönderdikleri mektupları ulaşmayan Ermenek M Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, onlara selam gönderiyorlar.
BÜNYAN’DA AKRABASI OLANLAR: Yeni açılan Kayseri-Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde akrabası olanlar, gazetemiz Bünyan Ülkü Kitabevi’ne (14127 nolu Yaysat bayisi) gidiyor. Oradan gazetemizi aldırabilirler.

MEKTUBU GELENLER:
Kamurun Sunbat – Ağrı Kapalı Cezaevi
Gökmen Çiftçi – Ağrı Kapalı Cezaevi
Ahmet Aslan – Alaşehir M Tipi Cezaevi
Mahmut Demirel – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Süleyman Yıldız – Burdur E Tipi Cezaevi
Ebedin Abi – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Özkan Kart – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Kubilay Uçucu – Edirne F Tipi Cezaevi
Emrah Aba – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Mazlum Deniz – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Sedat Alçiçek – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Şiyar Fırat – Ermenek M Tipi Cezaevi
Kasım Karataş – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cem Ekinci – Tarsus 2 nolu T Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA