HAPİSHANEDE “VEJETARYEN TAVUK”

 

“Bir arkadaşımız var ve üstelik Koçer. Bir Koçer'den vejetaryen çıkmaz dense de bizim arkadaş yıllardır vejetaryen. Hele böylesi mekanlarda olununca işi daha zor. Gerçi başvuru yapıldığında ayda yılda bir çıkan etli yemeklerde bir patates, bir domates ve de bir biber veriliyor. Daha ne olsun?           Bir gün tavuk vereceklerdi. "Hani vejetaryen diyeti" denince "vejetaryenler tavuk eti yediklerinden ona da tavuk getirdik" demezler mi. Güler misin ağlar mısın.”

 

***

 

Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba...

                Cuma günü nameni aldım. Boş kart için de teşekkürlerimi sunarım... Eskiden tebrik puluyla kart göndermede bir sorun olmuyordu. Buranın pastanesinden kaynaklandığı söylenen bir gerekçe dört kelimelik bir cümlecik ve özel günlerde olmak üzere tebrik pulunun geçerli olacağı söyleniyor. Bir cümleden fazlasına ancak mektup puluyla olur denince kartlara da mektup pulu vurur olduk. Kimi girişimler olsa da bir sonuç çıkmadı. Asrı antikada çıkarılmış bir yasaya dayandırılıyormuş. Tabii doksan yıl önce. En azından buranın ptt'si bunu gerekçe gösteriyor. Bu yüzden artık name yazıyorum her yere...

               

                Tabii bir de yeni bir yıla gireceğiz. Şahsında Okay Ailesinin ve Görülmüştür emekçilerinin yeni yılını da şimdiden kutlarım...

                Ben de/bizler de iyi sayılırız. Tüm arkadaşların selamları var. Yeni sergi projesinde de başarılar dilerim. Mahsus mahallerin hali pür melalinden olsa gerek, on kişiden cevap alabilmişsin. Mekansal değişiklikler rutine binmiş vaziyette. Üstüne bir de iletişim cezasını ekleyince geç cevap almak işten değil. Umarım en kısa zamanda hedefinize ulaşırsınız.

                Kuşatılmış karanlık mekanların ahvali ortada. Bazen absürt olaylarla karşılaşmak olası. Bir arkadaşımız var ve üstelik Koçer. Bir Koçer'den vejetaryen çıkmaz dense de bizim arkadaş yıllardır vejetaryen. Hele böylesi mekanlarda olununca işi daha zor. Gerçi başvuru yapıldığında ayda yılda bir çıkan etli yemeklerde bir patates, bir domates ve de bir biber veriliyor. Daha ne olsun? Şimdilerde hemen her zindanın yanında açık cezaevleri bulunduğundan artık yemeklerimiz oradan getiriliyor. Bizim arkadaş vejetaryen diyetini tam uygulatamasa da açık ceza evinin "diyetisyeni" olduğu söylenerek ilginç "saptamalara" gittiğine tanıklık ettik vesselam. Bir gün tavuk vereceklerdi. "Hani vejetaryen diyeti" denince "vejetaryenler tavuk eti yediklerinden ona da tavuk getirdik" demezler mi. Güler misin ağlar mısın, hasılı arkadaş da iki arada kaldı. Türlü girişimlerin ardından öğrendik ki meğersem orada Diyetisyen de yokmuş.

 

Artık tavuk çıktığında da bir poşet içinde kendisine sebze getirmeye başladılar. Üstüne de "Tavuk yemeyen vejeteryan" diye yazmayı ihmal etmeyerek :) Halen de sebze poşetinin üzerine bu ibareyi ekleyerek getirmeyi sürdürüyorlar. Hasbelkader balık da geldi iki kez. İlk seferinde Açık'tan vejeteryan için de balık geldi. Yine girişimde bulunuldu. İkinci kez de poşet içinde sebze gelince üzerine balık yemeyen vejeteryan yazmazlar mı : )

                Şu poşete yazılan yazı hep güldürür bizi. Sonuçta bu düzeye gelmesi bile başarıdır. Fakat zindanda vejeteryan olmak gerçekten zor. Bilinçli bir diyet olmadı mı vücudun gereksinim duyduğu proteini alamıyorlar. Birkaç sebze ile öğünü geçirmeleri bağışıklık sistemlerini olumsuz etkiliyor. Duyduğuma göre kimi yerlerde uygun diyetler veriliyormuş. Fakat burada yok. Hani bulunduğumuz mekandan kaynaklansaydı sorun çözülürdü ama bitişikteki Açık'tan toptancı bir zihniyetle çıktığından hâl çaresi bulunmadı henüz. Yine de bizlere tavuk ve balık yemeyen vejeteryan kavramını öğrettikleri için kendilerine müteşekkiriz : )

                Evet Değerli Kekê, Tülin hevale de çok selamlar. Sevgili yeğenim Öykü Can nasıl? Umarım derslerde kırık getirmiyordur. Öykü Can'ın gözlerinden öperim.

                Başarı ve esenlikler dilerim...

               

                Ayhan KAVAK

                T Tipi C. evi A-6

                Siverek/Ş.URFA

İlişkili İçerik