Hapishanedeki Evrim yoldaşın gülümsemesi için

Cumartesi, 24 Eylül, 2016

Hemen yapabilecek olsam hapishanedeki Evrim Erdoğdu yoldaşın özgürlüğü için derdim. Ama bu söylem pek gerçekçi değil. Gerçekçi olan yoldaşımın bir an için bile gülümsemesi. Şakran hapishanesinde işkence haberinde Evrim yoldaşın ismini okuyunca kaygılandım. Çünkü yoldaş, astım hastasıydı ve yeni hastalıklar da edinmiş. Tecritte kalıyormuş. 19 Eylül’de tecritin süresi bitmese bile tarihi belli olacakmış.

Yoldaşın moral olarak iyi olduğunu biliyorum. Gidip onu görmüş değilim. Onu, yoldaşımı tanıyorum. Bu yüzden görmüşüm gibi, morali çok iyi diyorum. Ama sağlık durumunu bilmiyorum. Ki hücrede rahatsızlığının ilerleme tehdidi var. Sağlık durumunu öğrenmek için ona faks çektim. Pek çok yoldaş mektup yazma konusunda, bir mektuptan daha hacimli, yazmıyorum ortak yüklemiyle ipe un seriyordu. İpe un seren yoldaşların bile yazabileceği kadar basit cümleli faks çektim. “Moral olarak çok iyi olduğunu biliyorum. Sağlık olarak merak ediyorum: NASILSIN?”

Faksın Evrim yoldaşa verilme ihtimali yüzde 50’nin de altında. Ama yüzde 10 ihtimal dahilinde olsa bile, yoldaş faksımı aldığında çok mutlu olup gülümseyecek. Yoldaşımı bir an için bile olsa gülümsetebilirsem (yani faksım ona ulaşırsa) ne mutlu bana…

Bugün faks çekmem sadece insani bir eylem gibi görünüyor. Evet Evrim’in de benim de komünist insanlar olmamız bana bu eylemi yaptırdı. Ama faksım yoldaşımın eline geçerse onun bir anlık gülümsemesi bile, bir süreliğine de olsa bütün taş duvarları, demirleri yıkıyor. Ölüm orucundayken hiç tanımadığımın bir yoldaşımın bir merhabası bile bana çok büyük bir güç veriyordu. Hücreler bir an için bile olsa parçalanıyordu. Zaten ölüm orucunun hedefi de hücrelerin parçalanması değil miydi? Genç, hatta çocuk yoldaşımın mektupla gelen “merhaba”sı bir an için bile olsa hücreleri parçalıyordu. Aynı durum Evrim yoldaş için de geçerli.

Yoldaşa faks çekmemi, okuyan herkesi kıskandıracak biçimde anlattım. Evet bunu bilerek yapıyorum. Ama bunu bir kampanya olarak düşünmemeli. Sürekli, mektup, kartla, sermayenin tecridini kırıp, hücreleri parçalamalıyız.

Şakran Kadın hapishanesinin faks nosu: 0 232 618 10 51

Evrim'in adresi: Evrim Erdoğdu,  Kadın kapalı Hapishanesi, İzmir Aliağa Şakran.

Not: Tutsak Evrim Erdoğdu dışında başka tutsaklara yazmak isteyenler, güncel hapishane adreslerini "Görülmüştür" facebook sayfasından ve www.gorulmustur.org web sitesinden edinebilirler.