Hapishanelerde Hipokrat yemini etmemiş doktorlar mı görevlendiriliyor!

Pazar, 8 Temmuz, 2018

Tutuklu Demir: Doktorlar onur kırıcı davrandı

Adalet Bakanlığı, tutuklu Seyran Demir’in sağlık hakkının engellendiğine dair başvurusunu “tutuklu doktora gitmek istemiyor” diye yanıtladı. Demir ise, defalarca ameliyat için dilekçe verdiğini, hastaneye götürüldüğünde de doktorların onur kırıcı davrandığını söyledi.
 
Tarsus Cezaevi’nde tutulan Seyran Demir, yemek yiyeme ve baygınlık gibi sorunlarına rağmen tedavi edilmediği, hastaneye gittiğinde ise doktorların kendisine “terör bayan, eli var ayağı var, yürüyor” şeklinde onur kırıcı davrandığını söyledi.
 
Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Seyran Demir’in avukatı Alişan Şahin, müvekkilinin hastalıklarından dolayı yemek yiyemediği, ellerinin morardığı, bayıldığı ancak tedavi edilmediği yönünde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne 15 Nisan’da başvuruda bulundu. Başvuruya cevap 6 Mayıs tarihinde gelirken, Demir, gelen yanıtı ve cezaevinde yaşadıklarını anlattığı mektubu İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'ne gönderdi.
 
HASTANEYE GİTMİYOR SAVUNMASI
 
Demir'e tebliğ edilen yazıda "Adı geçenin anılan kuruma geldiği 20 Mayıs 2017 tarihinden bu yana başvuruda dile getirildiği gibi ellerinin morarması, bayılması ve dişlerinde kist oluşmasıyla ilgili herhangi bir şikâyetinin bulunmadığı, 20 Nisan 2018 tarihinde yapılan kilo ölçümünde 39,1 kg olduğunun tespit edildiği" ifadeleri yer aldı.
 
Gelen cevapta Demir'in 2016 yılından 2018 yılına kadar tek tek hastane sevklerinde konulan teşhisler sıralanarak, "Hükümlü Seyran Demir'in muayene, tetkik ve tedavilerinin yaptırılması için Kurumca gerekli özenin gösterildiği, birçok kez değişik tarihlerde rahatsızlıkları ile ilgili olarak dilekçesine istinaden kurum reviri ve hastanelerin ilgili bölümlerinde muayene ve tedavilerinin yapılarak ilaçlarının reçete edildiği, ancak adı geçen hükümlü bazen hastaneye sevk edileceği sırada dilekçe vererek hastaneye gitmediği" yönünde iddialar yer aldı.
 
Tutukluların tüm yurttaşların yararlandığı sağlık hakkından yararlanıldığının yer verildiği kararın son kısmında ise şöyle denildi: "Ayrıca, ceza infaz kurumlarında barındırılan tüm hükümlü ve tutuklulara olduğu gibi adı geçenin sağlık sorunları ile ilgili gerekli tüm tetkiklerin ve tedavilerin özenle yerine getirildiği, infaz kurumlarında yaşayan hükümlü ve tutukluların, özgürlüğünden yoksun olmayan her vatandaşın yararlanabildiği sağlık haklarından ve hizmetlerinden öncelikli olarak yararlandırıldığı, yapılan işlemlerin usul ve yasaya uygun olduğu, muayene ve tedavi kayıtlarına bakıldığında herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığı, anlaşılmıştır."
 
‘AMELİYAT İÇİN DEFALARCA DİLEKÇE VERDİM’
 
Tutuklu Seyran Demir ise mektubunda şunları ifade etti: “Birçok hastalıkla ilgili bir şikayette bulunmadığım belirtilmiş. İki buçuk yıldır diş tedavisi görüyorum, şuan dişlerim takma. Doğru dürüst tedaviye götürülmediğim için kist oluştu. Kistlerin alınması için Tarsus Diş Hastanesi'ndeki doktor, operasyonu gerçekleştiremiyordu. Bünyem zayıf olduğu için kaldıramayacağımı söyledi. Kistlerin alınmasını ancak uzman doktor yapabilir fakat Tarsus Diş Hastanesi'nde uzman yok. Bu yüzden belirttiğim gibi uzun bir çaba sonucu Mersin Üniversitesi'ne sevkim yapıldı. Şuan bile halen devam eden her gün diş rahatsızlığı nedeniyle iğne kullanıyorum. Aylardır her gün iğne kullanıyorum. Kullandığım iğneler çok ağır ve defalarca fenalaştım. Bu tedavi ve ameliyat için defalarca idareye dilekçe verdim. Müdür ile de birebir yüz yüze görüştüm. Hatta müdür ilgileneceğini söyledi. Şimdi nasıl şikayette bulunmamışım, cezaevi dosyamın incelenmesi gerekiyor kaç dilekçem var." 
 
'NEDEN GERÇEK BİLGİLER VERİLMEMİŞ'
 
"Peki neden gerçek bilgiler verilmemiş" diye soran Demir, "İki buçuk yıldan fazla bir süredir yemek yiyememe sorunum olduğu için mama kullanıyorum. Kayıtlarda geçiyor fakat bu bile bildirilmemiş. Yine kilo noktasında ikinci defadır 39 kiloya çıkıyorum, Kilom hep 37-38 arasıydı. Bu da kayıtlarda yer alıyor. Baygınlık geçirdiğim için kaç defa 112 çağrılmış, kayıtlarda eminim yer alıyorlardır" dedi.
 
'İNSANLIK DIŞI UYGULAMA VARSA NEDEN DOKTORA ÇIKAYIM'
 
Adalet Bakanlığı'ndan gelen yazıda hastaneye gitmek istemediğine yönelik ifadeye ise Demir, şöyle cevap verdi: "Zaman zaman hastaneye ve heyete gitmek istemediğime dair dilekçe verdiğim doğru fakat neden gitmek istemediğim de önemli. Tedavi esnasında kelepçeler açılmıyor, doktorların bazıları insanlık dışı muamelelerle yaklaşıyorlar. Bu nedenle gitmek istemediğime dair birçok kez dilekçe yazdım ve gitmedim. Heyet noktasında birkaç kez gitmedim, gitmeme nedenim doktorların heyete gittim her gidişimde benimle dalga geçildi. İdeolojik yaklaşımlarda bulundular, onur kırıcı ve rencide edici söylemlerle karşılaştım. Birçok doktor 'terör bayan, eli var ayağı var, yürüyor', kimi de bana 'nerelisin, ne için tutuklandın, ona göre karar vereceğim' diyen doktorlar oldu. Şimdi böylesi yaklaşımlarla karşı karşıya kalıyorsam ben nasıl heyete gideyim."
 
'ASTIM HASTASIYIM, SÜREKLİ KRİZ GEÇİRİYORUM'
 
Aynı zamanda astım hastası olduğunu ve kriz geçirdiğini kaydeden Demir, cezasının bir yıl 4 ay kaldığını ve denetimli serbestlik için başvurduğunu da belirterek, "Cezaevi şartları benim durumum artık çok zorluyor, olumsuz yönde etkiliyor. Denetimli serbestlik için başvurdum ancak bize bağımsız koğuşlara gitmemiz dayatılıyor, disiplin cezam olmamasına rağmen denetimli serbestlikten faydalanmama izin vermeyecekler. Adalet Bakanlığı'na cezaevi dosyamın incelenmesini talep edeceğim" diye belirtti.
 
Kaynak: Mezopotamya Ajansı