“Hasta mahpus Muhsin Kızılkan serbest bırakılsın”

Pazar, 17 Şubat, 2019
Kanser hastası Muhsin Kızılkan’ın durumuna dikkat çeken İHD Adana Şubesi Hapishane Komisyonu Sözcüsü Avukat Zelal Demiray, Kızılkan ve tüm hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana ve Hatay Şubeleri, İskenderun T Tipi Cezaevi’nde kalan kanser hastası Muhsin Kızılkan’ın durumuna dikkat çekti. İHD Hatay Şube binasında yapılan açıklamaya insan hakları savunucularının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay il ve ilçe yöneticileri katılırken, “Hasta mahpus Muhsin Kızılkan serbest bırakılsın” pankartı ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz”, “Tedavi hakkı engellenemez” ve “Hasta mahpuslar yalnız değildir” dövizleri açıldı.
 
Avukat Zelal Demiray, son bir haftada “cezaevinde kalamaz” raporunu olmasına rağmen tahliye edilmeyen Metris R Tipi Cezaevi’nde kalan Ali Haydar Yıldız ile Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehmet Gök adlı tutukluların yaşamlarını yitirdiğini hatırlattı. 
 
SAĞLIĞA ERİŞİM ENGELİ VAR
 
Türkiye cezaevlerinde yaşanan sorunların en yakıcısının “sağlığa ve tıbbı bakıma erişim sorunu” olduğuna dikkat çeken Demiray, bu erişim sorununun cezalandırma aracına dönüştüğünü dile getirdi. Müebbet hapis cezasına mahkum edilen kanser hastası Muhsin Kızılkan’ın, 2016’da kolon kanseri teşhisi konulup, kalın bağırsaklarından bir metrelik kısmının kesildiğini ve Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği raporla cezasının infazının ertelenip tahliye edildiğini anlattı. 1,5 yıl sonra rapor süresinin bitmesi üzerine Kızılkan’ın tekrardan tutuklanıp, İskenderun T Tipi Cezaevi’ne konulduğunu aktaran Demiray, Kızılkan’ın fıtık ameliyatı olduğunu ve sağlık hakkına erişimi konusunda sorunlar yaşadığını dile getirdi. 
 
KONUTUNDA CEZASINI GEÇİRSİN
 
Cezaevlerinde ölümlerin olmaması için yetkilileri göreve davet eden Demiray, şunları söyledi: “Bu koşullarda yapılması gereken; ATK engelinin kaldırılmak suretiyle Muhsin Kızılkan’ın hastalıkları dikkate alınarak Anayasanın 104’üncü Maddesinde Cumhurbaşkanına tanınan ‘Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır’  maddesindeki hakka dayanarak cezasını affetmesi veya İnfaz hakimliğince hasta mahpus Muhsin Kızılkan’ın cezasını konutunda geçirmesine karar verilmesidir. Hasta mahpus Muhsin Kızılkan ve Türkiye hapishanelerinde bulunan hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın.” 

İlişkili İçerik