Hasta mahpuslar eylemine polis saldırısı

Haftalardır polis tacizleri ve engelleme girişimlerine sahne olan Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi'nin cumartesi eylemlerinde bu hafta polis saldırısı yaşandı.

Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi 15 Kasım Cumartesi akşamı saat 18.00'de Güvenpark’ta eylem için toplanan inisiyatif bileşenleri bir kez daha polis engeliyle karşılaştı.

“Halkı rahatsız ettiği” gerekçesiyle kitle tam olarak toplanmadan önce ilk olarak sivil polisler ardından da çevik kuvvet polisleri kitleye saldırdı. Eylemi engellemeye kalkan Ankara polisi ile inisiyatif üyeleri arasında arbede yaşandı.

Polis amiri eylemi görüntüleyen basın emekçilerini de "Beni çekiyorsunuz, hedef gösteriyorsunuz!" diyerek engellemeye çalıştı. Bunun üzerine çıkan arbedede bir BDSP'li polis amirini tehdit ettiği gerekçesiyle yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan BDSP’li, bir süre gözaltı aracında bekletildi. Burada ters kelepçe dayatmasına direndiği için darp edildi. Bileğinden yaralanan sınıf devrimcisi önce Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ardından Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Gözaltı işlemleri devam ediyor.

Saldırı karşısında eylemciler ise Güvenpark’taki YKM önünde oturma eylemi yaparak engelleme ve saldırıyı protesto etti. Uzun bir süre devam eden oturma eyleminin ardında kitle eylemi sonlandırdı.

Kızıl Bayrak / Ankara

Kaynak: www.kizilbayrak.net