Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi: Sise Bigöl acilen tahliye edilmeli

Pazar, 16 Eylül, 2018
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 78 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl’ün durumuna dikkat çekerek acil tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her Cumartesi açıklama yapan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 212'nci haftasında Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde kalan 78 yaşındaki Sise Bingöl’ün durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde yapılan açıklamayı İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen okudu. 
 
2016 yılında tutuklandıktan sonra ilk duruşmada serbest bırakılan Sise Bingöl'ün 2017'nin Nisan ayında cezasının onaylanmasının ardından tekrar tutuklandığını belirten Çevirmen, "Sise Bingöl, Muş E Tipi Cezaevine ardından da Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevine gönderilmiştir. Hasta olmasına rağmen Muş ile Tarsus arasındaki uzun mesafeyi 3 gün boyunca elleri kelepçeli olarak, ring aracı ile sağlıksız koşullarda yapılmıştır ve sağlığı kötü etkilemiştir” dedi.
 
‘SİSE BİNGÖL’ÜN HASTALIKLARI AĞIRLAŞTI’
 
Bingöl’ün kalp, şeker, tansiyon, akciğer rahatsızlıkları ve rahim rahatsızlıkları nedeniyle sürekli doktor kontrolü altında bulunması gerektiğini dile getiren Çevirmen, “Hastalıklarının bir kısmı sağlık raporları ile belgelenmiştir. Cezaevinde hastalıkları daha da ağırlaşmış ve dayanamayacak hale gelmiştir. Ayrıca Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi sürekli olarak hak ihlalleriyle gündeme gelen bir cezaevidir. Tutuklanmadan kısa bir süre önce de kalp krizi geçirmiştir” dedi. 
 
ACİL TAHLİYE EDİLMELİ
 
Tarsus Devlet Hastanesi'nin Bingöl’ün rahatsızlıklarına rağmen cezaevinde kalmasının hayati tehlike arz etmediğine dair rapor verdiğini aktaran Çevirmen şunlara dikkat çekti: “Bazı hastalıkları rapora dahi işlenmemiştir. Bu şekilde verilen rapor neticesinde tahliye talebi İnfaz Hakimliği tarafından reddedilmiştir. Sise Bingöl’e cezaevinde aynı koğuşta kalan arkadaşları bakıyor ve kendi yaşamını tek başına devam ettirmekte güçlük çekmesine neden olan hastalıkları ve yaşı sebebiyle acil olarak tahliye edilmesi gerekmektedir.” 
 
Çevirmen, yüzlerce ağır hasta tutuklunun her an yaşamını yitirebileceğini vurgulayarak, “Cezaevlerinde süreklileşen hak ihlalleri, yaşam hakkının önündeki en büyük engel olan sağlığa erişim hakkının neredeyse ortadan kaldırılması ile binlerce insan yaşam tehlikesi altında bulunmaktadır" diyerek bu ölümlerin önüne geçilmesini talep etti.