Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi'nden eylem

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi: “İçeriden bir tabut daha çıkarsa köşklerini başlarına yıkarız!”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi (HMÖİ) bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla hapishanede kalp krizi geçiren ve doktor ya da ambulans olmadığı için hayatanı kaybeden Aram Akyüz’ü andı, tüm hasta tutsaklara özgürlük istedi.

Saat 18.00’de Güvenpark’ta gerçekleştirilen basın açıklamasında Aram Akyüz’ün katilinin devlet olduğu teşhir edilirken Erzurum H Tipi Kapalı Hapishanesi’nden gelen bir mektupla yeni bir çığlığın yükseldiği ifade edildi. 22 Kasım 2013’te Dersim’de PKK’ye yardım-yataklık iddiasıyla tutuklanan 59 yaşındaki Hüseyin Zeytin’in bağırsak kanseri olduğu, hapishaneye girmesiyle birlikte durumunun hızla kötüleştiği, 160 günde 85 kilodan 70 kiloya düştüğü belirtildi. Doktorların Erzurum’dan Ankara’ya sevk ettiği fakat Adalet Bakanlığı’nın reddettiğinin altı çizildi. “Hüseyin Zeytin’e ‘yardım ve yataklık’ suçundan fiili ‘idam’ cezası mı verildi?” diye soran HMÖİ, milletvekilliği YSK tarafından düşürülen ve 5 yıldır tutuklu olan Hatip Dicle’nin kalp rahatsızlığından kaldırıldığı hastaneden tekrar hapishaneye gönderildiğini ifade etti.

Hasta mahpusların hayatı siyasi malzeme yapıldı

Tecrit ve izolasyonun sürekli olarak hastalık ürettiği ifade edilirken ortaya çıkan hastalıkların mahpusların bedenini erittiği ve ölüme hazırladığı dile getirilirken hasta mahpusların sayısının her geçen gün arttığının altı çizildi. Seçimden sonra hasta mahpusların önemli bir kısmının serbest bırakılacağını açıklayan hükümetin bugüne kadar sadece bir kişiyi serbest bıraktığı, siyasal iktidarın, hasta mahpusların hayatını siyasi malzeme yapmaya ve onların hayatı üzerinden oynamaya devam ettiği belirtildi.

HMÖİ taleplerini şöyle sıraladı:

- Hasta mahpusların tedavileri yapılıncaya kadar infazlarının ertelenmesi ya da cezasının ortadan kaldırılması”nı öngören yasa ve Anayasa hükümleri derhal uygulansın. Buna engel olan bütün yasal ve fiili engeller ortadan kaldırılsın.

- Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Uygulaması Hakkındaki Kanun’un 16/3. Maddesi ile 25. Maddesi iptal edilsin.

- Adli Tıp Kurumu hasta mahpusların sağlık durumunu belgeleyen tek belirleyici kurum olmaktan çıkarılsın. Eğitim ve Araştırma Hastaneleriyle Tıp Fakültelerinin tam teşekküllü heyet raporları ve Bağımsız Tıp Heyetlerinin vereceği raporlar da geçerli sayılsın.

- Hapishanelerde 24 saat doktor ve ambulans hazır bulunsun.

-Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın.

-Hapishanelerden yeni tabutlar çıkmasın!

Eylemde “Tecrit öldürür! Tecrite son!”, “İçerde, dışarda hücreleri parçala!”, “Zindanlar yıkılsın! Tutsaklara özgürlük!” ve “Biji berxwedana zindanan!” sloganları haykırıldı. Basın açıklaması, her Cumartesi Güvenpark’ta eylem gerçekleştirileceği ve içeriden yeni bir tabut çıkması halinde Adalet Bakanlığı önünde eylemler gerçekleştirileceği belirtilerek sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara

Kaynak: www.kizilbayrak.net