Hasta tutsağa hastanede öldüresiye saldırı

Cengiz Sinan Halis Çelik, Silivri Hapishanesi Kampüs Hastanesi'nde önce IŞİD'lilerin ardından askerlerin öldürme kastıyla fiziki saldırısına uğradı.

Efrîn saldırısı sonrası içerdeki devlet terörü hapishanelerde kendini çok daha net gösteriyor. Silivri Hapishanesi Kampüs Hastanesi'nde hasta tutsak Cengiz Sinan Halis Çelik'e önce IŞİD'liler, ardından askerler saldırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, Çelik 19 Şubat'ta “hastanede” jandarmanın kasıtlı olarak IŞİD'lilerle aynı nezarethaneye koymasından sonra önce IŞİD'lilerin saldırısına uğradı. Ardından bir uzman çavuş komutasındaki askerler öldürme kastıyla saldırdı. Mesane ameliyatı olan Çelik'in ameliyat yerine de bir hayli tekme atıldı. Aynı zamanda epilepsi hastası olan Çelik, saldırı sonucunda epilepsi nöbeti geçirdi. Acil servisteki doktor, Çelik hakkında yaralanma raporu dahi tutmadı.

Çelik suç duyurusunda “bulundu”

Çelik saldırıdan sonra Adalet Bakanlığı'na durumu anlatan ve suç duyurusunda bulanan bir dilekçe  yazdı. Pek çok dilekçenin muhataplarına ulaşmamasından kaynaklı Çelik'in dilekçesinin bakanlığa ulaştırılıp ulaştırılmadığını bilemediklerini ifade eden hapishane komisyonu, dilekçenin bir örneğini paylaştı.

Çelik, bakanlığa gönderdiği dilekçede 19 Şubat'taki IŞİD'lilerin saldırısından sonra askerlerin saldırısını anlatıyor. “Uzman çavuş ve askerlerin saldırılarıyla; mesane kanseri olmamama ve ameliyat geçirmeme karşın ve kistli bölge olmasına rağmen bu bölgeme tekmelerle vurulmuştur. Yine epilepsi hastası olduğum ilgili askeri personelce bilinmesine rağmen yumruk ve kelepçelerle kafama ve vücudumun çeşitli yerlerine darp gerçekleştirilmişti. Darpların sonucu-etkisiyle epilepsi nöbeti geçirmiş ve acile kaldırılmışımdır. Saldırılardan kaynaklı yaralanmaya dönük rapor tutulmamıştır.

Bu saldırının öldürme kastıyla yapıldığı askerlerin sözlü ifadelerinden de anlaşılmaktadır.

Yine hastaneye götürülen başka arkadaşlarımızda benzeri sözlü ve fiziksel saldırılarla karşılaşmakta.”

Çelik'in dilekçesine ek olarak hapishane komisyonu aldığı bilgilerle, “Silivri Hapishanesi Kampüs Hastanesi'nde insan dışkılarına varana dek temizlenmediği, pis olduğu, o koşullarda sağlam birinin bile kaldığında hasta olabileceği ... Çelik'e yapılan saldırıyla birlikte bunun basit bir temizlik ihlali değilde, kasıtlı böyle bırakıldığını düşünmek mümkün” diyor. Son olarak da dışarıya hem duyarlılık hem sessiz kalmama çağrısında bulunuluyor.