Hasta tutsağa yemek işkencesi

Bağırsak hastası olan ve “cezaevi yemeklerini yiyemez” raporu bulunan tutsağın yemeğini pişirmek için talep ettiği elektrikli ocak “yangın çıkma ihtimali” gerekçesiyle reddediliyor.

Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutulan ve "irritabl bağırsak sendromu" teşhisi konulan Cihan Güneş, cezaevi yemeklerini yiyemeyeceğine dair raporu bulunmasına rağmen cezaevi yönetiminin bunu dikkate almadığını ve kendisine elektrikli ocak vermediğini anlattı.

Cezaevinde yaşadığı sorunları kaleme alan Güneş mektubunda, "Doktor kurum yemeklerini yememem gerektiğini ve kendi yemek ihtiyacımı karşılamam için elektrikli ocak kullanmam gerektiğini belirtmiş ve bu yönde bir rapor vermiştir. Ancak hapishane idaresi, kurum güvenliği diyerek bu ihtiyacımı karşılamamaktadır. Yemek yiyemiyorum, aç yatıyorum. 90 kilodan 70 kiloya düştüm. Buradan haykırıyorum, rahatsızlığım ilerlerse başıma bir şey gelirse tek sorumlusu defalarca görüşmeme rağmen kılını kıpırdatmayan hapishane idaresidir" ifadesini kullandı.

Müdür alay etti

Güneş, 29 Nisan günü gönderdiği mektubunda ise şunları söyledi: "Rahatsızlığımdan önce çektirdiğim bir fotoğrafı da yanımda götürdüm ve 2. müdüre göstererek, 'Bak bakalım bu adam bana benziyor mu? 20 kilo vermeden önceki halim' dedim. Kendisi de fotoğrafa ilk baktığında şaşırdı. Ardından, 'Böyle daha iyi olmuş, fazla kilo iyi değil' diyerek güldü. Neden elektrikli ocak kullanmama izin vermiyorsunuz diye sorduğumda, 'Ya bir arıza olur da yangın çıkarsa ben bakanlığı nasıl hesap veririm' dedi. Ocağın yangın çıkarma ihtimali ancak havalandırmada volta atarken kafamıza yıldırım düşme ihtimali kadar kuvvetli. Kaldı ki ocağın 24 saat bende kalmasına da gerek yok."

Adam öldürmeye teşebbüs!

Güneş, 26 Eylül'de son mektubunda şunları yazdı: "15 Eylül Pazar akşamı yoğun bağırsak kanaması ile acil servise kaldırıldım. Daha önce yapılan uyarılar tekrarlandı. Ancak hapishane idaresi talebimi karşılamayı reddettiği gibi hapishane müdürüyle görüşme talebim gerekçesiz reddediliyor. Hayatımıza kastediyorlar. Bunun adı adam öldürmeye teşebbüstür."

Kaynak: kizilbayrak.net