Hasta tutsak Abdullah Kalay'ın ailesinin açıklaması

Kocaeli 2 No’ lu F Tipi Hapishanesi’ nde bulunan hasta tutsak Abdullah Kalay, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı heyet raporuna rağmen serbest bırakılmıyor!

Maruz kaldığı ağır ve sürekli hastalık nedeniyle yaşamını yalnız başına sürdüremez durumda olan ve ölüm riski taşıyan Kalay, heyet raporunda yer alan “Cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı” kanaatine rağmen, serbest bırakılmıyor.

13 Nisan 2012 tarihinde kaldığı hapishanede kalp krizi geçirdiğinde hapishane idaresi tarafından iki buçuk saat sonra hastaneye kaldırıldı. Geç müdahaleden dolayı kalbini besleyen hücrelerin önemli bir kısmı onarılamaz hale geldi. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ nde yapılan tetkiklerde EKO sonuçlarına göre kalbi %30 oranında çalışmaktadır.

12 Ağustos 2013 tarihinde yeniden anjiyo yapılan Kalay’ın, iki damarında daha daralma olduğu ve kalp yetmezliği tespit edildi. Doktorların başından itibaren yaptıkları uyarı ve tespitlerde olduğu gibi, şu an ciddi solunum güçlüğü çekmektedir. İki damarında %70 daralma mevcut ve her an tıkanma riski var. Bu durum baş dönmesi, sırt ve göğüs ağrıları, kollarda ve bacaklarında uyuşma v.b. sorunlar yaşatıyor. Ayrıca, 1996 ve 2000 Ölüm Orucundan dolayı Wernike- Korsakoff, %27 oranında duyma kaybı, kulaklarda çınlama, romatizma, reflü, hemoroid, sürekli baş ağrısı, alerjik astım, boyunda düzleşme, bağırsaklarında ağrı ve sık sık ishal ve kalp yetmezliği sorunu yaşıyor.

Tedavisi olmayan, sürekli ve ağır hastalıklarından dolayı ölüm riski taşıyan, günde on çeşit ilaç kullanan ve kalbi %30 oranında çalışan Kalay, ölüme terk ediliyor. Geçireceği yeni bir kalp krizi Kalay’ ın ölümü anlamına gelecektir. Sağlık durumunun ciddiyetine ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı heyet raporuna rağmen serbest bırakılmayan Kalay’ ın dışarıda ölme hakkı dahi tanınmıyor. Cezaevi koşullarında hayatını kaybederse sorumluları, bu koşulları dayatanlar ve uygulayanlardır. Adeta ölüm makinelerine dönüştürülen hapishanelerde, 2300’ den fazla hasta tutsak hayatını kaybetti. Bu kara lekeye son verilmelidir. Abdullah Kalay ve hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmalıdır.

Abdullah Kalay'ın Ailesi

Not: Abdullah Kalay'ın raporları konuyla ilgilenecek kişi ve  kurumlara iletilebilir

İlişkili İçerik