Hasta tutsak Gürgin Kurt yaşamını yitirdi

Ahlat Cezaevi’nde kalan yüzde 50 felçli ve yüksek tansiyon hastası Gürgin Kurt (63) adlı tutsak geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla bir yıl Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldıktan sonra 4 ay önce Ahlat Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen yüzde 50 felçli ve yüksek tansiyon hastası Gürgin Kurt (63) adlı tutsak, pazar günü beyin kanaması geçirerek Tatvan Özel Can Hastanesi’nde kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Kurt’un dün akşam saatlerinde beyin ölümünün gerçekleştiği bildirildi.

Olayı duyan ailesi hastaneye gelirken, 10 gün önce babasını cezaevinde ziyaret ettiğini söyleyen oğlu Sinan Kurt, babasının tedavi edilmediği için yaşamını yitirdiğini ve bu nedenle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. Kurt, “Babam bedenen yüzde 50 felçli ve yüksek tansiyon hastasıydı. Kendi işini kendisi göremiyordu ve bu yüzden Adalet Bakanlığı’na tedavi için 4-5 dilekçe gönderdik, fakat hepsine de ret cevabı geldi. Bana cezaevi revirinde gözüne damlatılan damladan dolayı da gözlerinin çok ciddi bir şekilde görme yetisini kaybettiğini söyledi. Ardından pazar günü öğle yemeğinden sonra beyin kanaması geçirmiş” dedi.

‘Suçsuz yere alındım, azabım bitsin’ demişti

Gürgin Kurt, Mayıs 2012′de Dicle Haber Ajansı’na verdiği röportajda tedavisinin “cezaevi imkanlarının kısıtlılığı” gerekçesiyle kesildiğini söylemiş, yemek yemek ve su içmekte bile zorlandığını dile getirmişti. İkinci kez beyin kanaması geçirdiği 2009′da akşam evde dinlenirken yapılan baskınla gözaltına alındığını aktaran Kurt, “Suçsuz yere bunca ceza aldım. Bu yaşımda bu hastalıkla zindana atıldım. Vücudumun sol yanı tamamen işlevsiz. Yürümekte, oturmakta, uyumakta zorlanıyorum. Yediğim, içtiğim her şey dokunuyor bana. Bu azabın bir an önce bitmesini istiyorum” demişti.

Kaynak: Sendika.Org, ANF