Hasta tutsak sorunu zirvede

Özgür basın geleneğine bağlı medya kuruluşları olarak içerideki hasta tutsakların sorunlarını sürekli gündemde tutmaya çalışıyoruz. Biraz da bu yüzden olsa gerek, hasta tutsaklar başta Adalet Bakanlığı ve insan hakları kuruluşları olmak üzere esas başvurmaları gereken yerler yerine, öncelikle bize mektup göndermeyi yeğliyorlar. Bizler, bu mektupları öncelikle Dicle Haber Ajansı üzerinden haber yapmaya çalışıyoruz. Buradan Stêrk TV, Med Nûce, Özgür Gündem, Azadiya Welat ve Evrensel gazeteleri başta olmak üzere, kimi televizyonlar ve gazeteler alarak, haber yapıyorlar.

Ama siz -bize mektup gönderseniz de- esas olarak Adalet Bakanlığı’na başvurun, başvurunuzu İHD ve THİV gibi insan hakları kuruluşlarına bildirin. Buradan bir sonuç çıkıyor mu, derseniz; pek çıkmıyor ama denemekte yarar var. Nitekim örneğin sağlık sorunları nedeniyle, Adli Tıp’ta kontrol edilebilsin diye, Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi’ne sevk edilen gazeteci meslektaşımız Sevcan Atak’a, “cezaevinde kalabilir” raporu verildi ve bunun üzerine kaldığı İzmir’deki Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne 7 ay sonra geri döndü. Arkadaşlarının dikkatine...

İzmir’deki Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Faysal Yacan, ağır kanser hastası Bülent Koç ile birlikte hastaneye gittiklerinde, kendilerine eşlik eden jandarma komutanı tarafından kötü davranıldığını, hatta ayakta durmaya zorladığı ve kelepçelerini daha da sıkarak kollarını acıttığı Bülent Koç’u kameraların görmeyeceği bir yere götürerek dövmeye kalktığını; ancak kendisinin bağırarak müdahale etmesi ve halkın etraflarına toplanması üzerine bir şey yapamadığını aktarıyor.

Mardin E Tipi Cezaevi’nden 12 Kasım 2013 günü Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenler, yeni mekanlarındaki uygulamalardan şikayetçiler, revir ya da başka yere götürülmek üzere koridora çıkarıldıklarında, tek sıra olarak yürümelerinin istendiğini, aynı odadaki arkadaşlarıyla bile aralarında konuşmamaları istendiğini, karşıdan gelen herhangi bir kişiye selam vermelerinin yasaklandığını belirtiyorlar. Odalarının kapılarının bilerek sertçe kapatılarak, insanların rahatsız edildiğini söyleyen okurlarımız, gardiyanlar bizi sürekli olarak provoke etmeye çalışıyor diyorlar.

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde bulunan Uğur Akgün, aynı cezaevinde hasmının olduğunu belirterek, güvenlik için idareye başvurmak istiyor. Verdiği dilekçeyi okuyan gardiyan tarafından tehdit edilen Akgün, konuyla ilgili sözkonusu dilekçesinin işleme konulmamasından dolayı yaşanacaklardan cezaevi yönetiminin sorumlu olacağını belirtiyor, haklı olarak.

Karabük T Tipi Cezaevi yönetimi, İMC’yi izlemek isteyen 60 kişinin talebini reddetti! Nedeni neymiş biliyor musunuz? “Kanalda Türk bayrağı görünmüyormuş. PKK ile ilgili haberler yayınlanabiliyormuş!” Yahu devlet, İmralı ile barış süreci yürütüyor. Dahası bu kanal, Türksat’tan yayın yapıyor ve yasalara aykırı yayın yapsa, RTÜK tarafından uyarılır, hatta ceza verilebilir. Ama oradan herhangi bir yaptırım yokken, bir cezaevi yönetimi, kendisini yasaların ve yönetmeliklerin üstünde görebiliyor. Paralel devlet, bu olsa gerek!

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31 Mayıs 2013 günü ceza verilen kişiler, cezalara tepki olarak mahkemede slogan atmışlardı. Bunun üzerine açılan yeni davada, Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Umut Çalışkan’a 3 yıl 3 ay, Aydın Kara’ya 1 yıl 3 ay, Hamiyet Vural’a 1 yıl 3 ay, Ahmet Gövan’a 1 yıl 3 ay ve Serkan Tangül’e 1 yıl hapis cezası verilmiş. Böylece toplam cezaları 10 yılı da geçen sanıklar, heyete sert sert bakmışlardı; ona ceza vermeyi unutmuşlar! Sahi, sanıkları attıkları slogandan sonra, tartaklayarak dışarı çıkaran güvenlik kuvvetlerinin yaptığı ise çok doğalmış...

Muş E Tipi Cezaevi’nden Van F Tipi Cezaevi’ne 6 Aralık 2013 günü sürgün edilen 35 kişiden Medeni Ergen, Samet Abi ve Serdar Gümgüm, diğer siyasi tutsaklarla birlikte sosyal etkinliklere çıkarılmadığı gibi, bulundukları koridordaki sağ ve sol taraflarındaki odalara İHH davasından kişiler yerleştirilmiş. Siyasilerin bulunduğu bloğa sevk istemleri ısrarla reddediliyor.

Van F Tipi Cezaevi’nden gönderildiği Karabük T Tipi Cezaevi’nde üç yıldır bulunan Musa Sertkal, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olduğu için tek başına tutuluyor ve hiç kimseyle görüştürülmesine izin verilmiyor. Okurumuz, hiç olmazsa aynı koridora çıkarılabildiği F Tipi Cezaevi’ne sevkini istiyor ama olmuyor bir türlü.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Çelik, siyasilerin bulunduğu bölümlere geçmek istemişti. Cezaevi idaresi onu, ‘güvenlik’ gerekçesiyle, Çanakkale E Tipi Cezaevi’ne sürgün etmiş. Bir mahkumun talebini karşılamamak bir marifet galiba...

Bulunduğu cezaevinden siyasi tutsakların bulunduğu bir yere gitmek için açlık grevi yapmakta olan Mustafa Karaboğa, nihayet Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne getirildi. Kendisi PKK davasından içeride olan kişilerle birlikte kalıyor artık.

Rojava’lı Teymur Enes, şu anda Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden Erzurum H Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini duyduğu arkadaşı Cemal Mustafa’ya gönderdiği mektupları, “burada böyle biri yok” damgasıyla geri dönüyormuş.

Daha önce Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Hüseyin Ateş, kendisinin şu anda Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde olduğunu hatırlatıp, izini kaybettiği arkadaşlarından mektup bekliyor.

24 Aralık 2013 günü tahliye olan A. Hamit Aktaş, Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki arkadaşı Mehmet Ayaz’a faks göndermek istemiş. Ancak faks numarasını ezbere bildiği tek yer benim adresim olduğu için olsa gerek, faks metni bana geldi. Umarım doğru adrese de mektup gönderir.

Deli Dalgalar inisiyatifi, 2 Şubat Pazar günü, bol miktarda kitabı, cezaevlerine göndermek üzere paketledi. Armağanlar bakalım kime ulaşacak?

Şahane: Azadiya Welat gazetesi, cezaevlerinden gönderdiğiniz yazıları yayınlamaya başladı. Hem de şiir bile var...
 

MEKTUBU GELENLER:

Sevcan Atak - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Nesrin Akgül - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Sultan Şaman - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Erdal Polat - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Rızgar Turhan - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Aytekin Kayran - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Yusuf Demir - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Uğur Akgün - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Mehmet Çelik - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Nedim Tatlı - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Müslüm Deniz - G.Antep H Tipi Cezaevi
Nurettin Fırat - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Turabi Kişin - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Özgür Bakır - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ramazan Kortak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Karaboğa - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi
Musa Sertkal - Karabük T Tipi Cezaevi
Faysal Yacan - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sinan Arıcı - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Umut Çalışkan - Malatya E Tipi Cezaevi
Veysi Biçen - Metris 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan Öğüt - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Nuri Özen - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Teymur Enes - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Şaban Kayar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Erhan Kaya - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Ateş - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Aydın Elverdi - Trabzon E Tipi Cezaevi
Medeni Ergen - Van F Tipi Cezaevi
Sanayi Karakoç - Van F Tipi Cezaevi
A. Kahar Aksoy - Kırıklar 2 nolu F tipi Cezaevi
Hülya Dursun - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Mehmet Berk - Bolu F tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17