Hasta tutsak Tekirdağ Hapishanesinde Kitap Yasaklarını yazdı

 

" Buradan bahsedersek hak gaspları tavan yaptı. Altı aydır bize ailelerin, avukatların, görüşçülerin ya da herhangibir dostumuzun yolladığı, getirdiği kitapları vermiyorlar. Yani içeri hiçbir yolla kitap dergi vermiyorlar. ."

Ergül Çiçekler

1 No'lu F Tipi HApishane

PTT Adalet şubesi C 8- 90

KOCAELİ

***

Değerli Dost.
    Merhabalar.
    Yeni yıl veslesiyle postaladığınız kart gecikmeli olarak bana ulaştı. İyi dilekler için teşekkürler. Bu vesileyle ben de senin, Tülün arkadaşın ve Öykü'nün yeni yılını kutlar çok güzel bir yıl dilerim.
    Uzun bir aradır mektuplarda sıkıntı var. Yine posta yollarında kaybediliyorlar. En son minimal öyküler için yazdığın mektubu almış ve cevap yazmıştım. İstediğin türde öyküler yolladım umarım işe yaramıştır ve umarım eline geçmiştir.
    Buradan bahsedersek hak gaspları tavan yaptı. Altı aydır bize ailelerin, avukatların, görüşçülerin ya da herhangibir dostumuzun yolladığı, getirdiği kitapları vermiyorlar. Yani içeri hiçbir yolla kitap dergi vermiyorlar. Tek istisna bayramlarda "hediye" sayılarak kitap verilmesi. Gerekçe OHAL dönemindeki bir AYM kararı ancak AYM'nin daha sonra aksi yönde kararları mevcut. İnfaz mahkemesine itiraz edildi ve lehte karar çıktıysa da sonuç değişmedi. Normalde kitap okumanın teşvik edilmesi gerekir ya. Bunların kafası tersten çalışıyor. Belki matbaayı yasaklamayı ve ...kardeşleri devlet düşmanı ilan ederler bilemiyorum ama şaşırmayacağız.
     Yeni işgal hazırlıkları var ama Arap halkları onurlu bir halktır, Filistin gibi devrimci nice değerler yarattılar. Bu halk Beyrut'ta destan yazdı Arap emekçileri İdlib'i çetelere ve faşistlere bırakmayacak. İnanıyorum, inanmak için yeterince neden var. Kürtlerin ve Arapların topraklarında "Fetih" peşinde koşanlar saddece ... bulacak.
    İçeride durumları kötü bu nedenle "dışarı"ya yöneliyorlar. Her burjuva parti gibi bu uğurda savaşı göze aldılar. Fakat bu sadece durumlarını daha da kötüleştirdi. Emekçileri tepkisi henüz gerekenden çok geride olsa da her an bu durum değişebilir. Bence esas şimdi umutlu olmak gerek.
    Değerli dost oralarda ne var ne yok. Sanıyorum ki Gezi sonrası oluşan görece sessizlik hala sürüyor. Bir de siz savaş alanlarına çok yakınsınız tabii yansımaları da oluyordur. Biz şu sıralar dışarıdan çok da haber alamıyoruz.
    Hasan Gülbaha arkadaştan kart aldım. Ona, cevabı   İHD şubesine yazdım. Çıktığını bilmiyordum, çıktığına sevindim. Hala Tekirdağ F'de sanıyordum. Karşılaşır veya görüşürsem selamlarımı söylersen sevinirim.
    Değerli dost, benden bu defalıkta bu kadar. Yapabileceğim bir şey olursa kalemimle birlikte hazırım. Öykü ve Tülin hevallere selamlar. Kendine çok iyi bak.
    Sevgilerimle
    Ergül

 

İlişkili İçerik