Hasta tutsak Uğur Tekdal: Mahkemeye kadar dayanamayabilirim

Mahkemeye kadar dayanamayabilirim

Kandıra Cezaevi'nde tutuklu yargılanan Uğur Tekdal, hukuksuz bir şekilde tutuklandığını ve hastalığından dolayı cezaevinde tedavi imkanının olmadığını belirtti

ANKARA  - Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Uğur Tekdal, yaşadığı hukuksuzluğu ve sağlık sorunlarını bir mektupla kaleme aldı. Tekdal, kendisinin de bölgedeki devlet şiddeti sonucu göç mağduru olduğunu belirterek, köylerinin yakılmasından sonra Diyarbakır'a göç etmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Tekdal, İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Okulu'nu okuduğu sırada ülseratif kolit hastalığına yakalandığını vurgulayarak, "Bundan dolayı okula gitmekte aksaklıklar yaşamaya başladım. Çünkü beni sürekli sancılar tutuyor ve tuvalete gitmek zorunda kalıyordum. Daha sonra bu hastalığa bağlı olarak kullandığım ilaçların yan etkisinden dolayı gözlerimde glokom ve katarak oluşmaya başladı. Her şeye rağmen ben okulu bitirmek istiyordum. Son sınavlarıma giderken okulun girişinde sivil polisler beni gözaltına aldı. Ardından 5 arkadaşım ile birlikte tutuklandım" diye aktardı.

Tekdal, 3 Haziran 2012 tarihinde sınavda olduğu sırada dışarıda yaşanan bir öğrenci kavgasında yer aldığı iddiasıyla tutuklandığını kaydederek, "Sınavda olduğumu belgelememe, gizli tanıkların beni görmediklerini söylemelerine rağmen beni tutukladılar. Aynı şekilde olayın yaşandığı yerde birçok güvenlik görevlisi ve kamera kayıtları da mevcuttur. Ben çekilen hiç bir görüntüde de yer almıyorum. Savcı kavgaya karıştığımı iddia ediyor. Ayrıcı 5 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi kadınlar tuvaletinde yaşanan patlamadan da sorumlu tutuluyorum. Patlamadan önce erkekler tuvaletine girip çıkıyorum. O esnada birçok öğrenci tuvalete girip çıkmasına rağmen sadece 3 Kürt öğrenci gözaltına alınıyor. Olayın yaşandığı her yerde herhangi bir delil olamamasına rağmen ve DNA gibi bir delil bile ellerinde olmamalarına rağmen bu patlamadan da sorumlu tutuluyorum" ifadesini kullandı. 

'Mahkemeye kadar dayanır mıyım bilmiyorum'

"Apê Musa Kürtçe ıslık çaldığı için yargılandı. Bugün Apê Musa'nın torunları tuvalete gitti diye yargılanıyor" diyen Tekdal, cezaevinde sağlık sorunlarının giderek ağırlaştığını dile getirdi. Tekdal, kullandığı ilaçların ağır olmasından dolayı iç organlarının iflas etme noktasına geldiğini belirterek, şöyle devam etti: "Dışarıda iken aldığım raporları burada 4-5 aydır alamıyorum. Ellerim kelepçeli hastaneye götürüldüğümde hipokrat yemini eden doktorlar tavır ve bakışlarıyla birer 'adalet şövalyesi' kesiliyordu. Aylardır çektiğim sancılara rağmen yeni bir tedaviye başlayamadım. Hastalığımın kansere çevirip çevrilmediğini de bilmiyorum. Çünkü bir film çektirmek veya tahlil yaptırmak 3-4 ay sürüyor. İlk mahkemeye kadar dayanır mıyım bilmiyorum."

DİHA