Hasta Tutsak Yakını Tanık Olduğu İşkenceyi Anlatıyor

Sincan 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nden Bandırma Hapishanesi'ne sürgün edilen hasta tutsaklardan Ali Şimşek'in ablası, kardeşinin gördüğü işkence konusunda kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamayı paylaşıyoruz...

****

Kardeşimin 28 Mart'ta Bandırma'ya sürgününden sonra kıyafetlerini gidip Sincan Hapishanesi'nden aldık, kendi evi, yani annemlerin evine getirdik.

Alim 21 yıldır yanımızda değildi ama varlığı hep bizimleydi. Torbadan çıkardığım her bir kıyafetini koklayarak çıkardım. Hapishaneye gittiğimde boynuna sarıldığımdaki koku Alim'in kokusuydu... Sonra canım annem biliyorum ki en çokta benim üzüldüğümü bildiği için, içi kan ağlayarak eşyalarda nem, havasızlık ve de yılların yıkanmamışlığı var diyerek kuzusunun eşyalarını makinaya atmaya başladı. "Aylardır ya da yıllardır elde ne kadar yıkanırsa temizlenir ki" diyerek makinanın başında bekleyerek çıkanı ipe attı kurumasını bekleyerek. Ertesi gün ben gittim teker, teker hiç ütü görmeyen o kıyafetleri özenle ütülemeye başladım.

Eline ve yanına verilmeyen kıyafetlerini kargo yaparak gönderdim. 4 Nisan 2016'da gönderdiğim kıyafetler 6 Nisan 2016'da Bandırma PTT'ye ulaşmasına rağmen hapishanedeki görevlilerin keyfiyetinde olup, "önce köpeklere koklatıp sonra vereceğiz" dediği kıyafetleri sanırsam bugün teslim ettiler kardeşime. Ki biz diğer kardeşimle geçen hafta perşembe günü Bandırma'ya gittiğimizde, arkadaşları kendi kıyafetlerini vermişler Ali'ye.

Tabii Ali yanımıza geldiğinde gene her zamanki gibi dik... Vakur duruyordu. Gene çıplak ayakla geldi her zamanki gibi. Dışı böyle idi ama içini ben gayet bilebiliyordum. Baktım sürekli kolunu tutuyor belli de etmemeye çalışıyordu ama ben duramadım ki çok kızar sağlığı ile ilgili birşey sormaya çekiniriz genelde hep geçiştirir, "zaman az bunları mı konuşacağız" diye ki, sağlık bu başka şeye benzer mi? Dedim "Ali kolunu tutup duruyorsun", elim bir an gitti kazağına, kolu mosmor.

Meğer ...lar kendi tasarrufundaki üstelik üzerinde gömleksiz götürdükleri 52 yaşındaki bir insanı onurunu kırmaya çalışarak çıplak aramaya tabii tutmuşlar.

Üstelik 6 tane gardiyan tepesinde,kardeşim de ne yapıyorsunuz diye direnince o 6 (..) görevli kolunu o hale getirmişler. Ve de 15 ranzanın bulunduğu küçük havasız bir odaya koymuşlar...

Bu gün de annemlerde diğer kitap, defter, notların bulunduğu poşetlere baktığımda; Adalet Bakanlığı'nın Ali'ye Sincan Hapishanesi'nde ceza verme kararına rastladım. Disipline vermişler zaten. Hapishanedeki insanı tabii bu yeni birşey değil ama Alim'in sürgünden önce neler yaşadığı gösteren bir belge. Gerekçe ne biliyormusunuz?

Ali'nin Edirne F Tipi'nde bulunan Mehmet Yamaç arkadaşının tedavisi ve sağlık nedeniyle istediği hapishaneye sevkinin yapılması ve Kürdistan'da Kürt Halkı'na karşı sürdürülen kirli imha savaşının durdurulması için başlatmış olduğu 5 günlük açlık grevi...

Buna karşın Ali'ye verilen ceza 1 aydan 3 aya kadar bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma (havalandırmaya çıkmama, arkadaş görüşmeme) cezası ile cezalandırma.

Ve de sabahın 6'sında yatağından kaldırıp Bandırma'ya SÜRGÜN...

Hatice Kara

İlişkili İçerik